باید ظرفیت تاب‌آوری انسان برای سازگاری و غلبه بر سختی‌ها افزایش پیدا کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احمد حاجبی در پی شهادت تعدادی از هموطنان در حادثه دلخراش سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: تلاش بر این است که عموم جامعه بتوانند در موقعیت‌های پراسترس و بحرانی با رویکرد خودمراقبتی به حفظ و تعادل سلامت روان خود کمک کنند.

مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت ادامه داد: در این حادثه، عده‌ای به صورت مستقیم یا غیرمستقیم دچار آسیب روانشناختی شده اند، بنابراین توصیه می‌شود در صورت عدم توانایی مدیریت شرایط استرس زا و بروز علائم روانشناختی، رفتاری و جسمی آزاردهنده، برای پیشگیری از بروز مشکلات سلامت روان و دریافت خدمات تخصصی، به روانپزشکان و روانشناسان مستقر در کلینیک ها، مراکز خدمات جامع سلامت و درمانگاه‌های تخصصی دولتی و خصوصی ارائه دهنده خدمات در این حوزه مراجعه کنند.

وی افزود: تجربیات قبلی نشان می‌دهد که همه ما اغلب وقتی با تغییر بزرگی در زندگی روبرو می‌شویم یا احساس کنترل روی شرایط را نداریم و اوضاع برایمان غیرقابل پیش‌بینی است یا مسئولیت سنگینی بر عهده داریم، دچار استرس می‌شویم. آنچه که به ما کمک می‌کند تا بتوانیم با استرس‌ها و حوادث سخت کنار بیاییم، اصطلاحا" تاب‌آوری" گفته می‌شود، تاب‌آوری ظرفیتی برای مقابله با استرس و شرایط بحرانی است. روانپزشکان و روانشناسان همواره سعی کرده اند که این قابلیت انسان را برای سازگاری و غلبه بر سختی‌ها افزایش دهند؛ بنابراین افراد و جوامع می‌توانند حتی پس از طی شرایط بحرانی و پراسترس به بازسازی زندگی خود بپردازند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان حاجبی در پایان گفت: تاب آور بودن به این معنا نیست که از این طریق بتوان زندگی بدون تجربه استرس را داشته باشید. بلکه تاب آوری به معنای توانایی مقابله با شرایط دشوار و پاسخ انعطاف پذیر به فشار‌های زندگی است، تاب آوری استرس را محدود نمی‌کند، مشکلات زندگی را پاک نمی‌کند، بلکه به افراد قدرت می‌دهد تا با مشکلات پیش رو مقابلۀ سالم داشته باشند. بر سختی‌ها فائق آیند و با جریان زندگی حرکت کنند. برخی افراد به طور طبیعی دارای این ویژگی هستند، اما این ویژگی در انحصار عده‌ای معدود نیست و سایر افراد نیز قادرند تاب آوری را بیاموزند و آن را ارتقاء دهند. تاب آوری توانایی سازگاری موفقیت آمیز با شرایط استرس زا و چالش برانگیز است.

پایان پیام/

مطالب مشابه