تحریم‌های آمریکا مانع دسترسی بیماران نادر به دارو می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسن قشقاوی در پی سفر مهدی شادنوش رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت به اسپانیا و نامه بنیاد بیماری‌های نادر ایران در خصوص کمبود داروهای بیماران نادر با رسانه‌های این کشور گفتگو کرد.

سفیر ایران در اسپانیا به رسانه‌های اسپانیا اعلام کرد: شرکت‌های دارویی به دلیل قطع سیستم بانکی از طریق آمریکا نمی‌توانند هیچ دارویی به ایران صادر کنند.

با توجه به کمبود داروهای بیماران MPS و نیازهای دارویی سایر بیماران نادر، مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر ایران طی نامه‌ای از سفیر ایران در اسپانیا درخواست کرد مسیر دسترسی این بیماران به داروهایشان از طریق وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو هموار شود.

در این راستا مهدی شادنوش رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت آذر ماه امسال جهت تسهیل در دسترسی داروها بیماران نادر به اسپانیا سفر کرده بود و در دیدار با حسن قشقاوی، در خصوص تخصیص منابع از طریق وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو جهت تأمین داروهای بیماران نادر گفتگو کرد.

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو، آمریکا برای تأمین داروهای بیماران MPS سنگ اندازی کرده و برخی شرکت‌های دارویی تولید کننده این داروها را تهدید به تحریم و عدم همکاری کرده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه