ایران جزء معدود کشورهای تولید کننده داروی هپاتیت C است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدمهدی گویا در حاشیه افتتاح مرکز درمان هپاتیت در جهرم اظهار داشت: در ابتدا برای بیماری هپاتیت C درمان قطعی وجود نداشت و بیماران مبالغ هنگفتی را برای درمان هزینه می‌کردند ولی خوشبختانه در سه سال گذشته تولید داروی هپاتیت C در ایران آغاز شد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: شایع‌ترین راه انتقال هپاتیت C روش تزریقی است و ۸۵ درصد افراد که به ویروس هپاتیت C مبتلا می‌شوند از بیماری خود بی‌اطلاع هستند و وارد مرحله پیشرفته و طولانی بیماری می‌شوند، هپاتیت C بیشتر در افراد پرخطر مانند معتادان تزریقی، افرادی که مدت‌ها در زندان بوده یا روابط ناصحیح جنسی داشته‌اند، وجود دارد.

وی افزود: این تصور وجود دارد که مراحل حذف یک بیماری پروسه‌ای ساده است در حالی که این بیماری مانند بیماری هپاتیت‌های ویروسی، چنین نیست. این بیماری بسیار پیچیده و پرعارضه است که  با بیماری‌یابی و تشخیص به موقع آن می‌توان از بسیاری از عواقب بد آن مانند انتقال بیماری به دیگران، هزینه‌های بالای درمان و در نهایت پیوند کبد جلوگیری کرد، راه‌های انتقال هپاتیت B مانند هپاتیت C است اما با این تفاوت که این ویروس مختص افراد پرخطر نیست و انتقال دهنده آن می‌تواند تک تک افراد جامعه باشند.

گویا گفت: انجام خدمات پزشکی و دندان‌پزشکی در مکان های نامطمئن و آلوده، استفاده از وسایل مشترک در آرایشگاه‌ها، زالو درمانی، حجامت، روابط جنسی نامشروع و... از موارد انتقال هپاتیت B است، پیشگیری و مراقبت مهم‌ترین عامل در حذف بیماری هپاتیت B است، هپاتیت ‌B مانند هپاتیت C درمان قطعی ندارد، اما می‌توان با خوردن دارو  این بیماری را کنترل کرد، اهداف ما برای حذف این بیماری مهلک تنها بیماری‌یابی و تشخیص نیست، بلکه انجام مکرر آزمایشات و درمان کامل افرادی است که به این بیماری مبتلا شده‌اند.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری در پایان با اشاره به واکسیناسینه شدن پرسنل درمانی در مواجه شغلی با این بیماری اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از افراد در مواجهه شغلی مبتلا به این بیماری شدند که بحث واکسیناسیون  و آموزش آنها در چگونگی مراقبت از خود مهم است، بیماری‌یابی و تشخیص هپاتیت‌های ویروسی در اتباع خارجی مهاجر اهمیت زیادی دارد، افتتاح مرکز مشاوره هپاتیت شهرستان جهرم گام جدیدی  در راستای تامین سلامت مردم است که با برنامه‌ریزی‌های خوب، موفقیتی بزرگ در نظام سلامت آتی این شهرستان است.

به گزارش ایرنا تشخیص و بیماری‌یابی، ایمن‌سازی، انجام آزمایش هپاتیت و تکمیل مراحل آن، دریافت دارو به بیماران زیر نظر پزشک متخصص، گسترش برنامه ایمن‌سازی هپاتیت Bدر زندان و کمپ‌های ترک اعتیاد، بررسی متناوب گروه‌های پر خطر چون معتادان تزریقی، از خدماتی است که در مرکز مشاوره هپاتیت شهرستان جهرم به مردم ارائه می‌شود، همچنین کارشناسان این مجموعه خداماتی چون کلاس‌های مشاوره رایگان درباره چگونگی مراحل درمان به بیماران و پیشگیری از این بیماری به اطرافیان بیمار ارائه می‌دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه