امکان اپیدمی انواع بیماری‌ها، مار و عقرب گزیدگی در مناطق سیل زده بالا است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد اسماعیل مطلق گفت: بر اثر وقوع بارش‌های سنگین و کم سابقه و همچنین طغیان رودخانه‌های فصلی در شرق هرمزگان که منجر به آسیب منازل مسکونی و آبگرفتگی شدید در معابر عمومی گردید، زیر ساخت‌هایی همانند آب، برق در این منطقه قطع شد.

وی افزود: عدم دسترسی به خدمات و مراقبت‌های بهداشتی و کمبود مراقبت‌های درمان مناسب و ضروری، آب آشامیدنی، اختلال در عملکرد مسیر‌های تخلیه فاضلاب و تخریب تسهیلات حیاتی ارائه کننده خدمات مورد نیاز مردم همچنین آسیب به مزارع کشاورزی و دام‌ها از مشکلات عمده و بارز این روز‌های هرمزگان است. شهرستان‌های جاسک و بشاگرد از شهرستان‌های شرقی استان هرمزگان است لذا مسیر‌های ورود و سکونت اتباع بیگانه در این شهرستان‌های بسیار و در بررسی‌های اخیر احتمال بروز بیماری‌های وارده و بومی، کشور‌های همسایه ازاستان سیستان وبلوچستان که درگیر وضعیت بحرانی سیل وهم مرز با استان هرمزگان است افزایش می‌یابد؛ لذا اقدامات لازم جهت پیشگیری ازبروز بیماری‌های منتقله از ناقلین مانند بیماری‌های مالاریا، لیشمانیا، سیاه زخم، پولیو، وبا وهمچنین بیماری‌های ویروسی تنفسی به دلیل تراکم جمعیت در چادر‌ها همانند آنفلونزا وسرخک بسیار ضروری است.

مشاور معاون بهداشت در امور کاهش خطر و بلایا ادامه داد: بهداشت محیط در مناطق شهری و روستایی می‌تواند مشکلاتی را برای افراد آن منطقه داشته باشد، عدم دسترسی مردم به آب سالم و عدم جمع آوری زباله‌های شهری و روستایی و همچنین مختل شدن نظافت شهری، تاخیر درجمع آوری و دفن بموقع اجساد حیوانی، در دسترس نبودن سرویس‌های بهداشتی مناسب و همچنین اقلام و کالا‌های بهداشتی مورد نیاز از قبیل صابون، تاید، شامپو، مواد گندزدا و کیسه‌های زباله و سطل‌های زباله و... از عوامل و شرایط مطلوب برای رشد و تولید و تکثیر ویروس و میکروب‌ها است به طورکلی این موارد بعد از سیل می‌تواند آسیب و تهدید جدی سلامت مردم باشد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان مطلق در پایان گفت: گروه‌های آسیب پذیر به خصوص مادران باردار در شهرستان جاسک حدود ۹۶۵ شناسایی شده اند، که از این تعداد ۷۰۰ نفرجزءمادران باردار پرخطر هستند و طی روز‌های آتی شاهد چند زایمان در این شهرستان خواهیم بود بنابراین این مسئله می‌تواند نیاز مردم این شهرستان‌ها را به تجهیزات و دارو چند برابر می‌کند. همچنین در صورت عدم رعایت موازین بهداشتی و عدم در نظر گرفتن تمهیدات بهداشتی امکان اپیدمی انواع بیماری‌ها و مار و عقرب گزیدگی در این مناطق بالا است و باید تمهیداتی اندیشید که کمبود‌های دارویی در این استان‌ها رفع شود. 

پایان پیام/

مطالب مشابه