اظهار نظر پیرامون حوزه سلامت در رسانه ملی باید علمی و مستند باشد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی گفت: هنوز مدت زیادی از اخبار مبنی بر مشاهده کپسول و قرص در کیک های موجود در بازار نگذشته است که خبر عدم مصرف شیر منتشر شد در حالیکه این گونه اخبار سازماندهی شده موجب نگرانی مردم و نیز حذف یک ماده غذایی بسیار مهم که در حالت معمول هم سرانه مصرف آن در کشور پایین است می شود.

معاون کل وزارت بهداشت در خصوص سوالی مبنی بر چگونگی نحوه نظارت بر مواد غذایی افزود: نظارت بر مواد غذایی بسته بندی به عهده وزارت بهداشت و نظارت بر مواد غذایی که به صورت باز عرضه می شوند بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است.

وی در خصوص ویژگی‌های یک نظام سلامت خوب تصریح کرد: کاهش پرداخت‌ها از جیب مردم و کم شدن هزینه‌های کمرشکن و همچنین میزان فقر مردم در اثر درمان بیماری‌ها از جمله عوامل مهم در محافظت از مخاطرات مالی مردم همچنین کسب رضایت مردم، ارتقای کیفی خدمات و رضایت ارائه دهندگان خدمات پزشکی و کارایی، هدف چهارم نظام سلامت است که در راستای خدمات سلامت بیشتر با پول کمتر انجام می‌شود.

حریرچی در تشریح اخبار منتشره در خصوص آلودگی شیر و عدم مصرف آن گفت: حتی در کشورهای اروپایی که سختگیرانه ترین کدکس ها را دارند هم آفلاتوکسین در لبنیات وجود دارد، باید توجه داشت میانگین این سم حدود ۵۰ تا ۶۰ نانو گرم در لیتر در تمام شیرهای کشور است، اگر مقیاس، کدکس اروپا باشد، خود عدد تقریبا بالاست چون عدد کدکس اروپا ۵۰ نانوگرم در لیتر است. اگر کدکس ایران باشد  حدود ۱۰۰ است که قابل قبول و اگر کدکس آمریکا  باشد که میزان آن  ۵۰۰ نانوگرم است، با این معیار، تقریبا تمام نمونه ها قابل قبول هستند.

معاون کل وزارت بهداشت اظهار کرد: با توجه به ارزیابی خطر باید به قضاوت این موضوع نشست، همین امروز هم میزان مصرف شیر در جامعه ما پایین است و مصرف شیر در مقایسه با کشورهای اروپایی شاید یک چهارم باشد و به مردم توصیه می کنیم که مصرف شیر را از سبد غذایی خود حذف نکنند و نکته دیگر این که  خطر جدی این ماده با دوز ۳و نیم میلی گرم به ازای وزن مصرف کننده دیده شده که بسیار بعید است به این میزان از دوز در بدن فرد برسد، سرطان کبد اولیه در ایران عمدتا ناشی از سیروز هپاتیت مزمن است و سرطان ناشی از آفلاتوکسین نادر است. حتی ابتلا به سرطان اولیه کبد هم در ایران در سالهای اخیر رو به کاهش است.

وی در ادامه دستاوردهای حوزه سلامت را تشریح کرد و گفت: در 40 سال گذشته دستاوردهای خوبی را کسب کرده ایم مثلا در دهه 70 از هر هزار تولد زنده نوزادان ایرانی، 174 مورد زیر 5 سال فوت می کردند که در حال حاضر این میزان مرگ و میر کودکان زیر 5 سال به حدود 18 در هزار رسیده که 90 درصد کاهش داشته است، از لحاظ تامین خدمات درمانی در کشور، در دهه 70 میلادی حتی تا اواسط 80 میلادی در شهرهای کوچک و برخی مراکز استانها پزشکانی از جنوب آسیا و جنوب شرقی آسیا به کار گرفته می شدند در حالیکه درحال حاضر ایران به منطقه توریسم درمانی تبدیل شده است.

به گزارش وب‌دا حریرچی در پایان اضافه کرد: در حال حاضر از کشورهای متعددی برای انجام امور درمانی به ایران می آیند و بیش از سی کشور دنیا نیز در حال آموزش پزشکی در کشور ما هستند. با اقداماتی که انجام شده حدود 98 درصد داروی مصرفی کشور در داخل بدون هیچ وابستگی تولید می شود و 65 دانشگاه علوم پزشکی داریم که آموزش پزشکی انجام می دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه