واکسن آنفلوانزا ۴۰ تا ۵۰ درصد در درمان بیماری تاثیرگذار است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین عرفانی درباره آنفلوانزا نوع B و راه کارهای مقابله با آن گفت: آنفلوانزا دارای دو فاز تک‌گیر و همه گیر است. ما در کل سال شاهد بروز بیماری آنفلوانزا هستیم و اگر تعداد موارد بروز این نوع عارضه در واحد زمان از یک حدی افزایش یابد به آن آنفلوانزای همه گیر می‌گوییم.

 رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های وزارت بهداشت ادامه داد: در نوع همه گیر آنفلوانزای فصلی، پاییز سال گذشته توانستیم با مدیریت بیماری‌ و همکاری خوب مردم در زمان قابل قبولی، موج همه گیری بیماری آنفلوانزا N۱ و H۱ در کشور را کنترل کنیم اما به این معنی نیست که بیماری آنفلوانزا ریشه کن شده است، قطعا اگر ما نکات بهداشتی را رعایت نکنیم؛ شرایط برای انتقال بیماری با توجه به افزایش آلودگی هوا بیشتر خواهد شد و ممکن است افراد زیادی به آن مبتلا شوند. افرادی که در دسته گروه پر خطر یعنی دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند، بیشتر در معرض خطر این نوع بیماری خواهند بود.

وی افزود: پیرو بارندگی اخیر و سیلاب به وجود آمده در جنوب کشور، شرایط برای انتشار بیماری‌های واگیردار و وقوع نوع همه‌گیر آنفلوانزا فراهم شده است. ما با اعزام نیرو‌های کارشناسی در کنار نیرو‌های دانشگاه علوم پزشکی در منطقه، به دنبال این هستیم که طغیان و همه گیری بیماری‌های واگیردار را پیشگیری و کنترل کنیم، قطعا یکی از بیماری‌هایی که می‌تواند در این فصل سرد سال پر اهمیت باشد، بیماری آنفلوانزاست. در این باره حتما باید اطلاع رسانی و آموزش‌های مناسب انجام شود و گروه‌هایی که در معرض خطر این نوع بیماری هستند، باید بیشتر مورد توجه بگیرند. البته زنان بارداری که اختلال‌ ضعف سیستم ایمنی در آن‌ها شایع است، به طور رایگان واکسینه می‌شوند.

عرفانی گفت: وزارت بهداشت هیچ گاه در بحث واردات واکسن آنفلوانزا در بخش خصوصی محدودیتی قائل نبوده است، به طوری که واردات این واکسن نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است اما با توجه به نیاز القایی ایجاد شده و بار مراجعه، تقاضا به صورت کاذب افزایش پیدا کرد و باعث شد که میزان واکسن در بخش خصوصی، کمیاب شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: دو گروه واجد شرایط برای تزریق واکسن آنفلوانزا هستند؛ گروه اول در دسته پر خطر ضعف سیستم ایمنی و گروه دوم در معرض تماس قرار دارند، واکسن آنفلوانزا بی ضرر است، اما میزان اثر بخشی آن بسیار محدود خواهد بود. این واکسن حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد می‌تواند در درمان بیماری، تاثیرگذار باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه