طرح مطالعاتی کبد سالم اجرا می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهزاد حاتمی با بیان این که اولین گام مطالعات "طرح کوهورت کبد سالم"  از شهر بومهن بوده افزود: در این طرح پرسش نامه هایی با سرفصل های عوامل خطر و شیوه زندگی، در اختیار افراد قرار می گیرد. کوهورت یک نوع مطالعه پژوهشی همگروهی یا مطالعه طولی یا مطالعه پیگیری و از نوع مطالعات مشاهده‌ای اپیدمیولوژیک است که در آن گروهی از افراد مواجه یافته "exposed" به همراه گروهی از افراد مواجهه نیافته "non-exposed" به یک عامل بالقوه بیماری، در طول یک دوره زمانی پیگیری می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: سونوگرافی کبد و خونگیری از بیماران برای آزمایش های شمارش خون، کبد، کلیه، قند خون ناشتا، چربی و هپاتیت B و C به صورت کاملا رایگان برای داوطلبان این طرح انجام می شود، در گام بعدی تمامی آزمایشات بررسی و در صورت وجود مشکل و یا مورد مشکوکی افراد به مراکز سطح بالاتر تخصصی و فوق تخصصی کبد و گوارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ارجاع داده می شوند.

وی افزود: در مرحله اول این طرح، جمعیتی حدود ۱۰۰۰ نفر در شهر بومهن مورد آزمایش و غربالگری قرار خواهند گرفت و در ادامه این جمعیت تا ۵ هزار نفر نیز افزایش می یابد، اجرای این مطالعات به صورت پایلوت نیازمند به بازه زمانی یک ساله است، این ارزیابی ممکن است تا بازه زمانی دو تا سه ساله به طول انجامد، "طرح کبد سالم" طرحی اپیدمیولوژیک است، این طرح در گام نخست از بومهن آغاز و در ادامه سایر قسمت های استان تهران را پوشش خواهد داد.

حاتمی گفت: برای ارائه آمار دقیق تر ازویژگی های کبد چرب باید مشخصات اپیدمیولوژی کبد چرب و  سبک زندگی مردم در سطوح مختلف ارزیابی شود، در این طرح قسمت های حاشیه نشین، مرکز و شمال شهر تهران با هدف ارزیابی افراد با سطح درآمد و دانش تغذیه ای مختلف مورد بررسی تقریبی از نظر شیوع کبد چرب قرار خواهند گرفت، کبد چرب شایع ترین علت بیماری مزمن کبدی است، به طور کلی میزان شیوع کبد چرب در دنیا حدود ۲۵ درصد و در کشور ما نیز حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد است.

فوق تخصص بیماریهای کبد و گوارش بالغین تصریح کرد: در کنار تمرکز ما بر شناسایی و درمان بیماری کبد چرب دو بیماری دیگر شامل هپاتیت B  و C نیز مورد آزمایش و بررسی قرار خواهند گرفت و چنانچه جواب این آزمایشات مثبت باشد و فردی به این بیماری ها مبتلا باشد، درمان های لازم نیز انجام خواهد شد، در این مطالعه  اگر افراد شرکت کننده دچار افزایش آنزیم های کبدی باشند به مراکز تخصصی سطح بالاتر ارجاع داده می شوند.

وی شایع ترین عامل خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را پیروی از سبک زندگی نادرست دانست و اظهار کرد: زندگی ماشینی و کم تحرکی زمینه های ابتلا به بیماری کبد چرب را فراهم می کنند، ارتقا بهداشت عمومی یکی از مهمترین عواملی بود که برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کبد چرب باید به آن توجه کرد.

به گزارش ایرنا حاتمی در پایان  با اشاره به این که مطالعه "طرح کبد سالم" با این عنوان و حجم برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و سطح کشور انجام شده توصیه کرد: اصلاح سبک و شیوه زندگی، ورزش منظم و رعایت رژیم غذایی از مهمترین عوامل موثر در  پیشگیری از ابتلا به بیماری کبد چرب هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه