سیستم ارجاع موجب توزیع عادلانه خدمات سلامت می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حیدر علی عابدی در رابطه با تاثیر اجرای سیستم ارجاع بر کاهش مصرف دارو، گفت: در همه جای دنیا برای نظم‌دهی به ارائه خدمات بهداشت و درمان قواعدی تنظیم می‌شود که بر اساس آن خدمات سطح بندی شده و گایدلاین‌ها و راهنمای بالینی برای سیستم ارجاع تهیه می‌شود تا خدمات به صورت عادلانه در دسترس افراد نیازمند قرار بگیرند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: پس اجرای کامل سیستم ارجاع، داروها با نظم خاصی توزیع می‌شود، در سیستم ارجاع، افراد نمی‌توانند برای دریافت دارو به چند پزشک مراجعه کنند چرا که تجویز داروهای مشابه و فروش دارو بدون ضابطه توسط داروخانه‌ها با یارانه دولتی منابع کشور را هدر می‌دهد.

وی افزود: سیستم ارجاع مانع مراجعه یک فرد به پزشک‌های متعدد می‌شود، در سیستم ارجاع هر فرد می‌تواند تنها به پزشک خانواده خود مراجعه کند و همین امر باعث می‌شود، از تجویز داورهای مشابه جلوگیری شود. از این رو مشکلات ناشی از مصرف بالا ،خودسرانه و غیر ضروری دارو به ویژه آنتی‌بیوتیک‌ها کنترل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت عابدی در پایان گفت: با اجرای سیستم ارجاع داروخانه موظف می‌شوند دارو را به صورت الکترونیکی و بر اساس تجویز پزشک به بیمار تحویل بدهند. از طرفی این فرآیند باعث می‌شود تهیه دارو بدون نسخه پزشک به دلیل تعرفه آزاد برای افراد صرفه اقتصادی نداشته باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه