شیوه زندگی سالم بار بسیاری از بیماری‌های قلبی و سکته مغزی را کاهش می‌دهد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، امیر پیروزیان در خصوص پیشگیری از حمله قلبی و سکته مغزی گفت: ما می‌دانیم که عده‌ای از ما با خطر بیشتری در مقایسه با دیگران روبرو هستیم. متاسفانه حتی کسانی که در معرض خطر پایین قرار دارند می‌توانند به حمله قلبی یا سکته مغزی دچار شوند و بنابراین همه باید آماده باشند که اگر علائمی پیدا کردند به سرعت به پزشک مراجعه کننند. 

عضو کمیته بیمه سلامت ایران ادامه داد: تنگی شریانی یک عارضه عروقی شایع می باشد .کلسترول بالای خون، دیابت، چاقی، مصرف سیگار و فشارخون بالا از علل اصلی بروز این مشکل و در نهایت سکته قلبی و مغزی هستند، افرادی که سطوح بالاتر کلسترول دارند سریع‌تر به سمت تنگی عروق پیش‌ می‌روند. کاهش کلسترول و تری‌گلیسیرید در این افراد می‌تواند روند تنگ شدن را کند نماید. روند تخریب عروق در دیابتی‌ها سریع‌تر از غیر دیابتی‌هاست. کنترل بهتر دیابت پیشرفت بیماری عروق را به تاخیر می اندازد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بیمه سلامت وی در پایان گفت: چاقی یکی از مهمترین عوامل در ایجاد دیابت نوع 2 است. کنترل وزن می‌تواند به کاهش دیابت و به دنبال آن کاهش بیماری قلبی منجر شود. همچنین دود سیگار ممکن است به دیواره عروق آسیب وارد کند و روند تنگ شدن عروق را سرعت بخشد. فشار خون بالا نیز تنش بیشتری بر عروق خونی و خود قلب و کلیه ها وارد می‌کند. این امر می‌تواند روند تنگ شدن عروق را سرعت بخشد یا به پارگی عروق کوچک مغزی منجر شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه