تمام مسافرانی که از چین می‌آیند مورد چکاپ قرار می‌گیرند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رئیسی گفت: برای غربالگری ورودی مسافرین از دستگاه‌های تب سنج استفاده می‌شود. با توجه به علائم بیماری از جمله بیماری‌های تنفسی که بیشتر با تب، تنگی نفس و سرفه مشخص هستند، در بدو ورود مسافران ورودی از چین مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: در این فرودگاه مسافران گروه هدف، یعنی مسافران کشور چین که از طرف سازمان جهانی بهداشت به ما اعلام شده است، وارد می‌شوند، بنابراین هنگام ورود این مسافران با دستگاه‌هایی مثل تب سنج که یک دستگاه خیلی ساده برای غربالگری اولیه هست، چنانچه مسافری تب، سرفه و تنگی نفس داشته باشد، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

وی افزود: افراد را بر اساس شدت بیماری و علائم آن از بقیه جدا می‌کنند، توضیحات لازم را به آنها می‌دهند و همکاران ما آنها را به پزشکی که در فرودگاه مستقر است، ارجاع می‌دهند. مانند همین اقدامات به مناسبت‌های مختلف مثل برنامه حج، اربعین و یا احیانا اگر نوعی بیماری در جایی از دنیا شیوع پیدا کرده باشد، برای مسافران انجام می‌شود. پزشک نیز معاینات تکمیلی را انجام داده، شرح حالی از آنها می‌گیرد و این افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند.  

رئیسی گفت: اگر علائم بیمار خیلی خفیف باشد و نگران کننده نباشد، ضمن اینکه این افراد در سامانه ثبت می‌شوند، تا دو هفته از طریق محل اسکان‌شان اگر هتل باشد یا هر جای دیگر، تحت مراقبت قرار می‌گیرند.  ضمن این که آموزش‌های خودمراقبتی هم به آنها داده می‌شود. اگر چنانچه علائم هشدار در فرد طی اقامت پیدا شد، می‌تواند مراجعه کند تا اقدامات بعدی برای او انجام شود، اما اگر فردی علائم شدیدتری داشته باشد توسط پزشک و آمبولانس مستقیما به بیمارستانی که از قبل تعیین شده ارجاع داده می شود. آن بیمارستان دارای اتاق‌های ایزوله تنفسی است و فردی که دچار بیماری شدید هست تحت مراقبت قرار می‌گیرد.  

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: به طور خاص برای بیماری کروناویروس دو نوبت تست پی سی آر به فاصله ۲۴ ساعت انجام می‌دهیم. اگر هر دو تست منفی باشد به این معنی است که فرد دچار این نوع بیماری نیست و می‌تواند ترخیص شود ولی همچنان تحت مراقبت قرار دارد، تب فقط یک علامت است، ما به خاطر اینکه حساسیت را بالا ببریم فردی که علائم تب، سرفه یا بدن درد داشته باشد را شناسایی می‌کنیم و آزمایشات تکمیل می‌کند که کروناویروس در فرد وجود دارد یا خیر. چون خیلی از سرماخوردگی‌ها و شبه آنفلوآنزا نیز همین علائم را دارند.

وی اظهار کرد: به  عنوان مثال یک نمونه داشتیم که یک فرد اصالتا افغانستانی ولی تبعه چین علائم مختصری داشت که به بیمارستان ارجاع دادند و بررسی‌ها نشان داد یک سرماخوردگی ساده داشته است و مرخص شد، خوشبختانه در کشور تاکنون هیچ گزارشی از بیماری کرونا ویروس نداشته‌ایم. اینکه افراد با علامت تب یا سرفه را تحت معاینه قرار می‌دهیم فقط به خاطر رعایت احتیاط است وگرنه وجود این علائم در فرد لزوما نشان‌دهنده کروناویروس نیست.

رئیسی ادامه داد: در تمام فرودگاه‌های بین‌المللی کشور تیم‌های آماده بهداشت مرزی حضور دارند. اما بر اساس دستورالعمل بهداشت جهانی بر چکاپ مسافرانی تاکید شده که از چین وارد کشور می‌شوند. سازمان بهداشت جهانی حتی محدودتر کرده و گفته هر مسافری که از شهر "ووهان" چین می‌آید را کنترل کنید. ولی در کشور ما تمام مسافرانی که از چین می‌آیند مورد چکاپ قرار می‌گیرند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: از ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ کشور چین چکاپ خروج برای مسافران قرار داده و افرادی که علائم داشته باشند را اجازه خروج نمی‌دهد. افراد بیماری هم که دیده شده‌اند در سایر کشورها، قبل از ۱۵ ژانویه از چین خارج شده‌اند. ما هم به تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور طی دستورالعملی اعلام کرده‌ایم که تمام افراد مشکوک را مورد ارزیابی و آزمایش قرار دهند.  

به گزارش ایسنا وی در پایان ضمن تقدیر از همکاری مستمر مدیریت و کارکنان فرودگاه امام خمینی (ره) در راه کنترل بهداشتی مبادی ورودی کشور، تاکید کرد: جای هیچگونه نگرانی نیست و همه موارد تحت کنترل قرار دارد و همکاران بهداشتی ما به صورت ۲۴ ساعته و آماده باش مسافران محترم را کنترل و ارزیابی می‌کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه