برگزاری "پویش نم نم" نه به مواد مخدر، نه به مواد دخانی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احمد جنیدی جعفری با اشاره به پیوستن واحدهای صنفی به این پویش به منظور حفظ سلامت نوجوانان و جوانان گفت: این پویش با هدف فرهنگ سازی برای کاهش عرضه محصولات دخانی و جلب حمایت های مردمی از واحدهای صنفی مجاز عرضه که داوطلبانه از فروش محصولات دخانی خودداری کرده اند، آغاز شده است.

وی ضمن تقدیر از همکاران فعال در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان که پیشنهاد دهنده اولیه این پویش هستند افزود: متصدیان واحدهای صنفی با آگاهی از خطرات مصرف دخانیات و اعتقادات راسخی که در مورد تاثیرات منفی عرضه دخانیات بر برکت و روزی خود دارند و همچنین نقش بارزی که می توانند در تحقق اهداف سلامتی در نسل بدون دخانیات ایفا کنند، به این پویش می پیوندند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت مضرات استعمال دخانیات و به خطر افتادن سلامت جوانان و تاثیر قابل توجه این طرح بر کاهش دسترسی و مصرف دخانیات را مورد اشاره قرار داد و گفت: واحدهای صنفی در این پویش با شعار "ما از سودش گذشتیم شما هم از مضراتش بگذرید" از فروش مواد دخانی خودداری می کنند، هفت هزار نوع ماده شیمیایی در مواد دخانی وجود دارد که 70 نوع آن سرطان زاست ادامه داد: مصرف و مواجهه با دود دخانیات عامل مرگ 8 میلیون نفر از مردم جهان است که این میزان در ایران حدود 60 هزار مورد برآورد شده است.

جنیدی گفت: یکی از اقدامات مهم و راهکارهای حفاظت از جوانان از آسیب ها و صدمات ناشی از مصرف دخانیات، ممنوعیت کامل تبلیغات، تشویق و حمایت صنایع دخانی و کاهش دسترسی است. جوانانی که تحت تاثیر تبلیغات فریبنده صنایع دخانی و مراکز فروش این محصولات قرار می گیرند با تجربه کردن این مورد به راحتی دچار وابستگی شده و به یک مصرف کننده دائمی مواد دخانی تبدیل می شوند، برنامه تشدید بازرسی و اعمال قانون در تخلفات صورت گرفته در مراکز عرضه و فروش محصولات دخانی مغایر با قانون جامع کنترل دخانیات و ممنوعیت جامع تبلیغات در دستور کار وزارت بهداشت و ارگان های ذیربط است و تبلیغ دخانیات مشمول جرایم سنگین می باشد که در صورت مشاهده، متخلفین به مراجع قضایی معرفی می شوند.

وی اظهار کرد: واحدهای صنفی در صورت تمایل به پیوستن به پویش نم نم می توانند به معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهر خود مراجعه کنند. امیدواریم روزی برسد که تمام واحد های صنفی عضو فعال این کمپین باشند، فروشگاه های زنجیره ای هم علیرغم اینکه جزو واحدهای صنفی مجاز عرضه دخانیات نیستند، می توانند با پیوستن به پویش نم نم به این حرکت مردمی با هدف تقویت قبح فروش و مصرف دخانیات به سلامت جوانان و نوجوانان کمک کنند.

به گزارش وب‌دا رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: اطلاعات در مورد این پویش ملی در پیام رسان های سروش، ایتا و گپ با آدرس @NamNam_Campaign قابل دسترسی است و با معرفی این پویش به مردم و دیگر اصناف در جهت جلب حمایت مردمی تلاش می شود. همچنین شهروندان عزیز می توانند جهت اعلام شکایات بهداشتی در سراسر کشور به صورت شبانه روزی با سامانه 190تماس بگیرند. بازرسان بهداشت محیط در اسرع وقت شکایات را پیگیری کرده و رسیدگی خواهند کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه