برنامه‌ریزی برای دسترسی به پزشکان در ایام تعطیل
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد جهانگیری در رابطه با مشکل نوبت دهی پزشکان در ماه‌هاى آخر سال و نظارت بر این موضوع گفت: نظام پزشکی بر بیش از ۹۰۰ میلیون بار مراجعه به مطب پزشکان در سال نظارت دارد و پاسخ شکایات و گلایه‌های مردم را می‌دهد.

وی افزود: ما سالیان سال همگان را به ساختارهای ارائه خدمت تشویق کردیم اما چند نکته وجود دارد، یک بحث سیستم‌های ارائه خدمت تخصصی و فوق تخصصى است که باید در چارچوب ارائه خود انجام شود، ما در مطالعاتی که در دنیا انجام دادیم اینگونه است که خدمات تخصصی فقط نباید در مطب شخصى ارائه شود بلکه باید از طریق پزشک خانواده و یک سیستم کلی ارائه شود، یعنی اگر پزشک فوق تخصصی در دسترس نبود بدانیم مى‌توانیم به پزشک دیگری مراجعه کنیم یا خیر. این کار به این دلیل صورت مى‌گیرد که دیگر وابستگی به یک نفر اتفاق نیفتد و هنگامی که پزشکان در سفرهای کاری، تحصیلی و تفریحی بودند مشکلی هم برای بیماران به وجود نیاید.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی ادامه داد: این سفرها در کشور ما در ایام خاص و تعطیلات بیشتر اتفاق مى‌افتد و البته از بهمن ماه پزشکان، مراجعاتشان را مدیریت مى‌کنند و به همین دلیل ممکن است نوبت دهى‌ها به تعویق بیفتد، هر ساله در شهرستان‌ها ابلاغیه‌هایی را برای پزشکان ارسال مى‌کنیم که برنامه‌های سفر خود را برای ما ارسال کنند تا با توجه به شرایطی که وجود دارد بتوانیم با جایگزین کردن پزشکان دیگر این مشکل نبود آنها در زمان‌هاى مختلف را رفع و مدیریت کنیم. همچنین نوبت دهی الکترونیکی در کشور در حال انجام است.

جهانگیری در خصوص اینکه این موضوع در بیمارستان‌هاى دولتى هم وجود دارد بیان کرد: در بیمارستان‌های دولتی الزامات بیشتر است و پزشک مقیم در ایام تعطیلات در بیمارستان‌ها هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی وی در پایان در خصوص اینکه بیمار هر بار نمى‌تواند به خاطر مسافرت پزشک یا دلایل دیگر به پزشکى دیگر مراجعه کرده و هربار پرونده جدیدى تشکیل دهد گفت: این نوید را به بیماران مى‌دهیم که فعالیت‌های پزشکی را از حالت کاغذی به الکترونیکی تغییر داده‌ایم و پرونده‌های پزشکی الکترونیکی در اکثر مناطق به وجود آمده است و این نگرانی به زودی مرتفع خواهد شد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.