سازمان بهداشت جهانی شرایط اورژانسی در خصوص ویروس کرونا اعلام نکرده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی گفت: وزارت بهداشت با هماهنگی نیروی انتظامی، مسافران از مبدأ چین را در همه فرودگاه ها و مرزهای دریایی از نظرعلائم بیماری کنترل می کند.
 
معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به ارائه آموزش به کسانی که از ایران به مقصد کشورهای آسیای شرقی و جنوب شرقی خارج می شوند گفت: سیستم بهداشتی و درمانی در داخل آماده است و پروتکل و راهنمای بالینی نحوه تشخیص و مقابله با این ویروس به زبان انگلیسی و فارسی چند روز قبل منتشر و ابلاغ شده است و با سازمان بهداشت جهانی نیز در ارتباط هستیم.
 
وی افزود: سازمان بهداشت جهانی شرایط اورژانسی برای نیاز به اقدام بین المللی را اعلام نکرده است، این ویروس از ویروس های معمولی سرماخوردگی است و فقط تغییر ژنی رخ می دهد، سرایت این ویروس بالاست اما مرگ زایی آن نسبت به سایر ویروس همگون نسبتاً پایین تر است و در حال حاضر از حدود سه هزار نفر مبتلا به این ویروس 80 نفر فوت کرده اند.
 
حریرچی گفت: ما در داخل کشور با اقدامات فوری از ورود این ویروس به کشورمان پیشگیری می کنیم، اکثر مسافران ما از محل شهرهای آلوده قرنطینه نیستند و فقط 12 نفر دانشجو داشتیم که مراقبت کردیم و جای هیچ نگرانی نیست، این ویروس وارد کشور نشده است، مردم نگران نباشد و می توانند همان مراقبت های معمولی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا را انجام دهند.
 
به گزارش وب‌دا معاون کل وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: داروی این ویروس ساخته نشده و در حال حاضر از داروهای ضد ویروسی دیگر استفاده می شود، از میان مبتلایان فقط دو تا سه درصد آنها قابل درمان نیستند که عمدتاً افراد بالای 70 تا 80 سال هستند، دولت چین اعلام نیاز به سازمان بهداشت جهانی و یا ایران نکرده و خودش اقدامات لازم را انجام داده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه