بیماری های غیرواگیر، علت بیش از ۸۰ درصد از مرگ ها در کشور است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا ملک زاده در اجلاس روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور، ضمن بیان گزارشی از عملکرد معاونت تحقیقات، اظهار کرد: پژوهش یک تجمل نیست که فقط در مواقعی قابلیت اجرا داشته باشد که منابع مالی به حدکافی موجود باشد. پژوهش یک ضرورت دائمی است و هیچ گاه ضرورت آن را در زمان های سخت با منابع مالی محدود، کمتر از زمان هایی نیست که منابع مالی کافی و به راحتی در دسترس است. لذا، درخواستم این است که در برنامه بودجه برای پژوهش اولویت ویژه ای درنظر گرفته شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: براساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، پژوهش در سلامت عبارت است از درک صحیح چالش های موجود در سلامت و تدوین راهکارهای مناسب برای برخورد با آنها، وضعیت تعداد مقالات، رتبه مقالات و مستندات علمی در بانک اطلاعاتی اسکوپوس به این صورت است که ایران در سال 2019 میلادی، 55679 استناد از مقالات خود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس کسب کرده است، ایران در تولید علم در سال 2019 رتبه 15 را به دست آورد، همچنین، رتبه 14 جهانی و اول منطقه را در دریافت تعداد استنادات به مقالات به دست آورده ایم.

وی افزود: در حال حاضر 1210 شرکت دانش بنیان سلامت مستقر در مراکز رشد داریم، در حال حاضر موفق به راه اندازی  و تجهیز اتاق تمیز به تعداد کافی برای تولید تجهیزات پزشکی و فناوری های دارویی شده ایم که دانشگاه ها باید برای بهره وری بهتر از این اتاق های برنامه ریزی کنند، بیماری های غیرواگیر علت بیش از 80 درصد از مرگ  و ناتوانی در کشور هستند، این یک رسالت ملی برای تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور است که در زمینه بیماری های غیرواگیر کار کنند.

ملک زاده گفت: خوشبختانه امید به زندگی در کشور افزایش پیدا کرده و در این زمینه از کشورهای منطقه جلوتر هستیم. اما جا دارد این موضوع ارتقای بیشتری پیدا کند. در سال های بعداز انقلاب اسلامی، بیماری های واگیر، مرگ و میر مادران و نوزادان، مشکلات تغذیه ای و بیماری های غیرواگیر روند کاهشی داشته است، اما سرطان ها در ایران روبه افزایش است که دلیل آن را می توان به افزایش طول عمر ایرانیان و وجود ریسک فاکتورهایی مانند مصرف تریاک و سیگار مربوط کرد. بیماری های قلبی و عروقی در کشور ما کاهش پیدا کرده  و در این زمینه در منطقه شرایط بهتری داریم، اما از نظر جهانی وضعیت خوبی نداریم. بیماری های قلبی و عروقی عامل بیش از 50 درصد از مرگ های زودرس است که تا 80 درصد می توان از آن پیشگیری کرد. دانشگاه ها باید همت کنند تا بتوانیم این مرگ های زودرس را کاهش داده و امید به زندگی را به بیش از 80 سال افزایش دهیم.

به گزارش وب‌دا معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: اگر با همین روند پیش رویم، براساس پیش بینی ها، در 25 سال آینده 25 درصد ایرانیان دیابت خواهند داشت و این موضوع نظام سلامت را دچار مشکل می کند، لذا برای برون رفت از این بحران، باید برنامه ریزی کنیم و این برنامه ریزی ها بر پایه پژوهش به بار می نشیند. راهکار مشکل، تاسیس مراکز درمانی نیست، بلکه اصلی ترین راهکار، روش های پیشگیری مبتنی بر تحقیق و پژوهش است، فشارخون، اعتیاد، اختلالات و بیماری های روانی و سکته های قلبی و مغزی از مهمترین گرفتاری های نظام سلامت است، سالانه 380 هزار مرگ در کشور رخ می دهد که 313 هزار مرگ به بیماری های غیرواگیر منتسب است و 43 درصد از این مرگ ها، به سکته های قلبی و مغری مربوط است.

پایان پیام/

مطالب مشابه