در بیوتکنولوژی یکی از قدرت‌های آسیا هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سورنا ستاری در مراسم افتتاح خط تولید آنزیم‌های دام و طیور و انسانی در یک شرکت دانش‌بنیان گفت: این مجموعه در عمل بدون حمایت‌های دولتی راه اندازی شده است، ما در بیوتکنولوژی یکی از قدرت‌های آسیا بوده و در منطقه بی‌نظیر هستیم. ترکیه که در همسایگی ما قرار دارد، حتی یک داروی بایوتک تولید نمی‌کند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور ادامه داد: به ما می‌گفتند در بیوتک وارد حوزه تولید آنزیم نشوید؛ چرا که کار ساده‌ای نیست، اما امروز این مسیر طی شده است، امروز سیستم جدیدی داریم و با افتتاح خط تولید آنزیم‌های دامی زمین بازی جدیدی در حوزه علمی کشور باز شد تا بتوانیم در تولید سایر آنزیم‌ها ورود کنیم.

وی در حاشیه این مراسم با حضور در جمع خبرنگاران افزود: امروز کار استثنایی و بزرگی کلید خورد؛ چرا که ما کارخانجات کمی در دنیا داریم که در زمینه تولید آنزیم فعالیت می‌کنند، پیش از این فقط در حوزه یک نوع آنزیم، ۳۰ تا ۵۰ میلیون دلار واردات داشتیم که این رقم معادل تولید یک ماهه این آنزیم در این شرکت ایرانی است.

ستاری گفت: آنچه که برای ما مهم بوده، دانش فنی ایجاد شده و توسعه نیروی انسانی در این حوزه است، تولید آنزیم‌های دام و طیور و انسانی حوزه‌ای بود که پیش از این به آن ورود نکرده بودیم.

به گزارش ایسنا با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رییس سازمان دامپزشکی، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، خط تولید "آنزیم‌های صنعتی" برای نخستین بار در کشور افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، با افتتاح این واحد تولید آنزیم که بزرگترین واحد تولیدکننده آنزیم در کشور به شمار می‌رود، نیاز کشور به این محصول راهبردی تأمین خواهد شد، فناوری راهبردی تولید آنزیم‌های صنعتی در صنایع لبنیات، نشاسته و گلوکز، آرد و نان، چرم و نساجی، شوینده‌ها و دام و طیور کاربرد وسیعی دارد.

بومی‌سازی فناوری تولید آنزیم‌های صنعتی "ایران ساخت" کشور را در مسیر ایجاد اشتغال دانش‌بنیان، قطع وابستگی به این فرآورده مهم و جلوگیری از خروج ارز هدایت می‌کند. با این فناوری بومی، تمامی‌ آنزیم‌ها در شکل‌های گوناگون مایع، پودر و گرانول تولید و عرضه می‌شود، شروع این پروژه با عقد قرارداد دانش فنی با دانشگاه‌های شهید بهشتی، تربیت مدرس و دیگر دانشگاه‌های معتبر کشور منعقد شد تا با همکاری مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی تولید این محصولات آغاز شود.

تعداد شرکت‌های دانش بنیان تولیدکننده آنزیم در دنیا انگشت شمار بوده و جزو فرآورده‌های راهبردی زیست‌فناور به شمار می‌روند، این خط تولید داخلی با آورده ۷۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی، حمایت ۱۱ میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی زمینه ساز اشتغال ۱۰۰ نیروی مستقیم و ۵۰۰ نیروی مستقیم شد و گام دوم این شرکت دانش بنیان، تولید نسل جدید پروبیوتیک‌ها در کشور است.

پروتئین‌هایی که آنزیم خوانده می‌شوند کاتالیزور و یا سرعت بخش فعالیت‌های زیستی هستند و نقش مهمی در صنایع مختلفی چون صنایع غذایی، شوینده‌ها، دام و طیور و صنایع ترکیبی دارند، حجم بازار واردات معادل ۵۶۰۰ تن برآورد شده است و از این میزان تقریبا ۴۵۰ تن به آنزیم "فیتاز" اختصاص دارد. این آنزیم با توجه به قیمت متوسط کیلویی ۲۰ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود. این شرکت قادر است نیاز کشور به این آنزیم را تأمین و با بی نیاز کردن کشور به حجم قابل توجه واردات این فرآورده، کشور را در مسیر جلوگیری از خروج ارز، اشتغال دانش‌بنیان و خلق ارزش افزوده هدایت کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه