تاکنون هیچ موردی درباره ابتلای مردم کشور به ویروس کرونا گزارش نشده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهروز بنیادی با اشاره به اعلام وضعیت فوق‌العاده سازمان بهداشت جهانی درباره‌ شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: ویروس کرونا از کشور چین به دنیا منتقل شده که متاسفانه آمار مرگ و میر زیادی داشته است. این ویروس از طریق حیوانات انتقال پیدا می‌کند که منشاء آن از یک نوع خفاش بوده است، ویروسی با قابلیت انتقال به انسان و جهشی که باعث بیماری می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: انتقال این ویروس از طریق تماس و سرفه و عطسه و ذرات موجود در هوا است یعنی ممکن است در محیط این ویروس وجود داشته و بدون آنکه کسی در آن محیط سرفه و یا عطسه کند فرد دیگری از راه تنفسی و تکلم فرد مبتلا به ویروس، مبتلا شود به همین دلیل باید در اماکن عمومی از تماس با سطوح آلوده پرهیز کرد و مراقبت‌ها و احتیاط‌های بهداشتی را به کار گرفت.

وی استفاده از دست‌کش و ماسک به خصوص در محیط‌های عمومی را ضروری خواند و افزود: خوشبختانه با تمهیدات مثبت وزارت بهداشت تاکنون هیچ موردی درباره ابتلای مردم کشورمان به ویروس کرونا گزارش نشده است ولی با این وجود لازم است مردم رعایت مسائل بهداشتی به خصوص بهداشت فردی را در اولویت قرار دهند بیش از ۱۹ کشور جهان آلوده شده‌اند. تاکید بر آن است که شستن دست‌ها با آب و صابون آن هم به مدت ۳۰ ثانیه انجام شود. حتما جلوی دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه گرفته شود و اگر علائم اولیه دیده می‌شود سریع به پزشک مراجعه شود.

به گزارش ایسنا بنیادی در پایان گفت: افزایش رطوبت در محیط به کاهش تکثیر ویروس کرونا کمک می‌کند. اگر محل کار شهروندان ما طوری است که ارتباط با مسافران خارجی دارند لازم است مراقبت‌ها بیشتر باشد البته که ماموران بهداشتی در مبادی ورودی مستقر بوده و رصدهای لازم را انجام می‌دهند. اگر فردی مشکوک به علائم تب، سرفه، تنگی نفس و گلودرد باشد به بیمارستان منتقل می‌شود حتی اگر کسی علائم بیماری نداشته ولی از کشور چین به کشورمان وارد شود تا دو هفته رصد می‌شود چون دوره نهفته این بیماری بین پنج روز تا دو هفته است.

پایان پیام/

مطالب مشابه