وضعیت نیروی انسانی و پرداختی‌های پزشکانِ صنعت نفت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حبیب اله سمیع با اشاره به تحریم های ظالمانه علیه کشورمان گفت: سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت از سال گذشته با نگاهی آینده نگرانه برای جلوگیری از تاثیر تحریم ها، تمهیداتی اندیشیده است. در این راستا دپوی مناسبی از دارو و تجهیزات مصرفی را ایجاد کرده ایم تا مراجه کنندگان هیچ کمبودی را حس نکنند.

رئیس سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت ادامه داد: همچنین در طول یکسال گذشته توانسته ایم تجهیزات پزشکی خوبی را خریداری کنیم و روند به روزرسانی تجهیزات سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت همچنان ادامه دارد. خوشبختانه با هماهنگی های صورت گرفته با هیات امنای ارزی وزارت بهداشت، خرید تجهیزات با ارز دولتی تسهیل شد. طی این روند ۱۴ دستگاه همودیالیز، ۴ دستگاه اکوکاردیوگرافی، ۲ دستگاه سونوگرافی، ماشین بیهوشی، رادیوگرافی دیجیتال، دستگاه ماموگرافی و سایر دستگاه های مورد نیاز تهیه شد.

وی با تشریح وضعیت ناوگان آمبولانس سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت افزود: با توجه به فرسودگی ناوگان آمبولانس سازمان، توانستیم ۲ مصوبه درخصوص افزودن ۲۰ عدد آمبولانس به ناوگان آمبولانس از هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران دریافت کنیم. تاکنون ۱۰ عدد آمبولانس خریداری شده و در مناطق عملیاتی عسلویه، گچساران و آغاجاری استفاده خواهد شد، صنعت نفت باید همواره برای بحران های احتمالی آماده باشد و حفظ آمادگی امدادی و درمانی برای ما اولویت بالایی دارد، به همین دلیل نوسازی ناوگان آمبولانس با جدیت پیگیری خواهد شد.

سمیع در تشریح وضعیت نیروی انسانی این سازمان گفت: اصولا کار در حوزه پزشکی، به صورت کارمزدی انجام می شود و پرداخت ها به جای اضافه کار، تحت عنوان کارمزد صورت می گیرد. اخیرا در جلسه ای با حضور وزیر نفت تعداد پزشکان و کارانه های پرداختی مورد بررسی قرار گرفت و پرداخت کارانه پزشکان برای ۲ سال تایید شد.

رئیس سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت تصریح کرد: به دلیل عدم استخدام نیروی جدید و بازنشستگی برخی از کادر درمان، ناچار به استفاده از پزشکان per case هستیم. این شیوه در خصوص کادر درمانی تخصصی مفید است اما درخصوص ۴۰۰ پزشک عمومی که به صورت دائمی و گاه اقماری در مناطق حضور دارند، نمی توان از این شیوه بهره برد. در راستای تببین سازوکار های لازم در این خصوص، مجوزهای لازم گرفته شده است و ضمن توافق با سازمان تامین اجتماعی، انشاالله تا قبل از پایان سال مناقصه برای تعیین پیمانکار برگزار خواهد شد. بدین صورت این پزشکان از کارانه و بیمه برخوردار می شوند.

وی با تاکید بر لزوم نوسازی برخی تاسیسات سازمان اظهار کرد: کلینیک کوت عبدالله و کلینیک کوی نفت اهواز به نحور مناسبی بازسازی شده اند و ان‌شاءالله در این ایام مبارک افتتاح خواهند شد. طی مصوبه های موجود ۱۱ کلینیک شهر اهواز در ۵ پلی کیلینیک تجمیع خواهند شد، بازسازی CCU بیمارستان اهواز انجام شده است و بخش های اورژانس، ICU، پلی کلینیک ها و بخش همو دیالیز این بیمارستان نیز به بازسازی نیاز دارد که مصوبه آن از هیئت مدیره اخذ شده است. کلینیک های سوم و چهارم اهواز نیز از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت واگذار و تکمیل خواهد شد.

سمیع ادامه داد: برای بازسازی اتاق عمل، زایشگاه و ICU بیمارستان جم تامین اعتبار صورت گرفته است و در حال انتخاب پیمانکار هستیم. بیمارستان جم برای ساکنین بومی این شهرستان اهمیت بالایی دارد، زیرا ۸۸ درصد موارد بستری در این بیمارستان از مردم بومی ساکن در این منطقه هستند. طبق مصوبات هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، پلی کلینیک تخصصی، دی کلینیک و یک مرکز اورژانس پیش بیمارستانی در عسلویه ساخته خواهد شد.

رئیس سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت با اشاره به حضور سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در مباحث تحقیقاتی گفت: بیمارستان سوانح و سوختگی ای در شهر شیراز وجود دارد که بسیار پیشرفته است و یک بخش تحقیقاتی در این خصوص نیز دارد. امیدواریم بتوانیم در بخش کشت سلولی در این بیمارستان همکاری کنیم و با به نتیجه رسیدن تحقیقات موفق به درمان سوختگی های بسیار شدید شویم.

وی در تشریح وضعیت سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در حوزه استفاده بهینه از فناوری اطلاعات، اظهار کرد: با ایجاد سامانه ساتا "سامانه تجمیع اطلاعات" تمام مناطق می‌توانند اطلاعات فعالیت‌های خود را در این سامانه بارگذاری کنند و بدین شکل اطلاعات فعالیت‌ها در کل کشور یکپارچه خواهد شد. سامانه‌های سپند ۱ و ۲ نیز می‌توانند فعالیت‌های سازمان را به تفکیک نشان دهند.

به گزارش ایسنا سمیع در پایان اضافه کرد: تاکید مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بر روی یکپارچگی فعالیت های سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در تمام کشور است برای این مهم باید زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری در تمام مراکز فراهم شود و ما برای آماده‌سازی این بسترها با مدیریت فناوری اطلاعات شرکت ملی نفت ایران در ارتباط هستیم، در راستای ارائه خدمات دولت الکترونیک، حذف نسخه فیزیکی و دیجیتالی شدن امضای پزشکان از سال گذشته تلاش‌هایی را آغاز کرده‌ایم و در گام اول در بیمارستان تهران استفاده از فیلم رادیولوژی را حذف کرده‌ایم.

پایان پیام/

مطالب مشابه