ضرورت تغییر دیدگاه نظام سلامت از نگاه بیمارستان محور به جامعه محوری
به گزارش پایگاه خبری پزشکان وقانون (پالنا)، سعید نمکی در نخستین جشنواره بیمارستان بهره‌ور در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه دیدگاه وابسته به بیمارستان باید در وزارت بهداشت به توجه و تمرکز بر جامعه تغییر کند، اظهار کرد: باید با توسعه طرح "هر خانه یک پایگاه سلامت" به جامعه برگردیم. به عبارت دیگر سامانه توسعه بهره‌وری باید در درون خانه و جامعه نیز دیده شود.

وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از نخستین سامانه مدیریت هوشمند بیمارستانی(HIM) با اشاره به حضور دکتر زالی به عنوان ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن تقدیر از تلاش و دستاوردهای مدیران سابق دانشگاه گفت: دکتر زالی به عنوان فردی تکامل یافته در مدیریت بهینه و به روز در نظام سلامت شناخته شده هستند، به عنوان فردی که سال‌ها عمر خود را صرف آموختن و قبول مسئولیت‌های اجرایی در جایگاه‌های مختلف کرده‌ام، معتقدم که فراتر از محیط بیمارستان باید به بهره‌وری نگاه کنیم.

وی با ذکر نام افرادی همچون مورگان شوستر که با قصد برنامه‌ریزی سال‌ها پیش وارد ایران شدند افزود: نگاه این افراد در بهره وری با نگاه ما متفاوت بود، چراکه عدم بهره‌وری مساوی است با بی خبری، موضوعی که در بیان بسیاری از بزرگان ادبیات ما همچون خیام نیز دیده می شود، بهره وری در هیچ‌جای دنیا به جز با انسان توسعه یافته فراهم نمی شود، حتی همین سیستم های هوشمند بدون وجود انسان‌های توسعه یافته و معتقد در بهره‌وری میسر و محقق نمی شوند.

نمکی با اشاره به شش برنامه توسعه بعد از انقلاب و پنج برنامه توسعه‌ قبل از انقلاب گفت: متاسفانه در هیچ‌کدام از این برنامه‌ها جایگاه انسان توسعه یافته مشخص نشده است. این در حالیست که انسان توسعه یافته محور بهره‌وری است.

وزیر بهداشت با تقدیر از دستاورد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در راه اندازی سامانه مدیریت هوشمند بیمارستانی تصریح کرد: در این سامانه باید در کنار توجه به ارتقای کیفیت به ارتقای رضایت گیرندگان خدمت یعنی مردم و بیماران توجه شود؛ چراکه این نوع بازخوردها به ما قدرتمندی بیشتری برای ادامه راه می‌دهد. بنابراین مهم‌ترین توصیه بنده این است که قبل از خود، مردم را ببینیم و در جهت نهادینه‌سازی این ارتباط دوسویه اقدام کنیم، اگر با رضایت ۸۰ تا ۹۰ درصدی بیماران و مراجعین روبرو بودیم، در آن زمان می توان در بهره وری و ارتقای آن موثر بود.

وی با اشاره به ضرورت تغییر دیدگاه نظام سلامت از نگاه بیمارستان محور به جامعه محوری، اظهار کرد: هزینه کردن در آموزش و پژوهش سرمایه گذاری محسوب می شود؛ درصورتیکه اثرات آن در یک پروسه ۳ تا ۵ ساله در اقتصاد ملی کشور قابل ارزیابی باشد.

نمکی با اشاره به آمار تربیت نیروی انسانی در نظام سلامت کشور اعم از تخصص، فوق تخصص و پزشک عمومی و غیره، تاکید کرد: باید ارزیابی شود که این مساله چقدر به ارتقای بهره‌وری ملی کمک کرده و تاثیر آن در GDP باید قابل محاسبه باشد، بررسی تربیت نیروی انسانی، توزیع و اعزام نیرو به استان‌ها و تهیه دستگاه های گرانقیمت از منابع عمومی و تاثیر آن در افزایش بهره وری یکی از مباحث جدی است که باید به آن پرداخته شود. به عبارت دیگر در آموزش علوم پزشکی باید به بهره‌وری فکر شده و در جذب نیرو و دانشجو نیز باید بررسی شود که این مساله تا چه میزان با منطق بهره‌وری هماهنگی دارد.

وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت توجه به هماهنگی پژوهش های نظام سلامت با بهره وری اظهار کرد: باید بررسی شود که هزینه و ارزهای صرف شده برای ورود مواد اولیه و انجام پژوهش‌های حوزه سلامت تا چه میزان در ارایه خدمات سلامت تاثیر داشته و گره گشا بوده است. همچنین باید بررسی شود که مراکز تحقیقاتی حوزه سلامت تا چه میزان در ایجاد بهره‌وری و رفع مشکلات نظام سلامت نقش آفرینی می‌کنند.

وی با طرح این سوال که آیا افزایش تخت‌های بیمارستانی به معنای افزایش بهره‌وری است یا ارایه خدمت در درمان سرپایی افزود: باید بررسی شود که کدامیک در نظام بهره‌وری اولویت بالاتری دارد. به عبارت دیگر برای بهره‌وری و تحقق آن باید به فراتر از بیمارستان فکر شود.

نمکی با تقدیر از این دستاورد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ایجاد ساختار مدیریت هوشمند بیمارستانی ادامه داد: در تحقق ساختار هوشمند باید ظرفیت های خود را سنجیده و از تمام ظرفیت های خالی بهره‌مند شویم. این در حالیست که الان ۱۲ صدم درصد GDP صرف دارو می شود در حالیکه این رقم در کشورهای توسعه یافته چیزی حدود ۶ تا ۷ دهم است.

به گزارش ایسنا وزیر بهداشت در پایان با تاکید بر ضرورت کاهش زمان بستری بیمار در بیمارستان اضافه کرد: تربیت نیروی انسانی دارای مهارت برای کار با سیستم های هوشمند از دغدغه‌های دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد، با ساختار ادغام یافته به همه چیز نگاه کنیم، نباید بیمارستان را منفک از درمانگاه یا بخش‌های پیشگیری و آموزش نگاه کنیم، بلکه باید کل پکیج به صورت ادغام یافته و با هم دیده شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه