ویروس کرونا دومین علت عفوت های دستگاه تنفسی فوقانی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود مردانی گفت: تاکنون موردی از ابتلا به ویروس کرونا در کشور مشاهده نشده و نیازی نیست مردم در اضطراب و نگرانی باشند، فقط افرادی که دچار آبریزش بینی، عطسه و سرفه هستند باید ماسک های جراحی و یا فیلتر دار بزنند و هر چند روز یکبار آنها را تعویض کنند و ضرورتی ندارد سایر افراد ماسک بزنند.

وی افزود: ویروس کرونا دومین علت عفوت های دستگاه تنفسی فوقانی محسوب می شود، دو نوع از این ویروس به نام بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ در تمام دنیا اپیدمی شد که در همان بازه زمانی ۷۷۴ مورد مرگ و میر را به خود اختصاص داد و نوع دیگر این ویروس در عربستان شیوع یافت و موجب مرگ و میر ۸۸۵ نفر شد، و بعدها مشخص شد شتر و شیر شتر می تواند از عوامل انتقال ویروس باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: مردم بطور مدام بهداشت فردی که مهمترین آن شست وشوی مکرر دستها با آب و صابون و یا مواد ضدعفونی کننده است را فراموش نکنند و کسانی که دچار سرماخوردگی شده اند، برای بهبودی کامل در منزل استراحت کرده و از تماس چهره به چهره با افراد خودداری کنند.

به گزارش ایرنا ویروس کرونا اواخر دسامبر گذشته "آذر/دی" میلادی در بازار غذاهای دریایی شهر ووهان واقع در استان هوبی چین که به طور غیرقانونی حیوانات وحشی می‌فروشند، آغاز شد. این ویروس اکنون علاوه بر ۳۰ استان و منطقه در چین به ۱۲ کشور دیگر از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، کانادا و فرانسه هم سرایت کرده است.  

بر اساس آخرین آمار تاکنون نزدیک به ۱۰ هزار نفر در چین به این ویروس مبتلا شده اند و بیش از ۲۱۳ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند، تا کنون هیچ موردی از شیوع بیماری ناشی از ویروس کرونا در ایران مشاهده نشده و دوربین‌های حرارتی مستقر در مبادی ورودی کشور بطور مستمر مسافران را چک می کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه