اقدامات انجام شده برای بازگرداندن ۷۰ دانشجوی ایرانی ساکن شهر ووهان چین به کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از مهدی کلینیک در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درخصوص آخرین وضعیت ویروس کرونا افزود: خواهشم این است که این پیام دلگرم کننده بنده را که مملو از صداقت، یکرنگی و شفافیت است به مردم عزیز ایران منتقل کنید که وزیر بهداشت شان هرگز چیزی را از آنها پنهان نکرده و نخواهد کرد، حتی اگر اعلام موضوع به قیمت بدنامی و فشار بر روی خودش تمام شود. تا این لحظه، هیچ  موردی از کروناویروس جدید در کشور گزارش نشده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: مردم باید در جریان باشند که ویروس کرونا جدید مطلقا سخت‌ تر از بیماری آنفلوآنزای H۱N۱ که در چند ماهه گذشته آن را مهار کردیم، نیست. بیماری ‌زایی ویروس کرونا جدید حدودا ۳۰ درصد است و می‌توانیم مانند H۱N۱ از پس آن برآییم.

وی در خصوص توقف پروازها از چین به ایران و بالعکس افزود: تقاضای بنده مبنی بر توقف پروازها از چین به ایران، مورد حمایت معاون اول رییس جمهور و وزیر راه قرار گرفت و قرار بر این شد تا امکان بازگشت برای اتباع چینی که اکنون در ایران هستند و ایرانیان ساکن در چین نیز فراهم باشد زیرا نمی‌توانیم امکان بازگشت را از آنها بگیریم. اگر همچنان پروازی در حال انجام است، تنها برای جابه جایی شهروندان ایرانی و چینی بوده است.

نمکی با اشاره به روابط استراتژیک میان ایران و چین گفت: امیدوارم در اسرع وقت شرایط به حالت عادی بازگردد زیرا روابط ایران و چین رابطه‌ ای استراتژیک است که نمی‌ خواهیم لطمه‌ای به آن وارد شود. اما معنای این سخن آن نیست که لحظه‌ای از سلامت مردم غافل می‌شویم. سلامت مردم از هر گونه مصلحت ‌اندیشی برای ما اولویت بیشتری دارد.

به گزارش ایرنا وزیر بهداشت در پایان درمورد برنامه‌ها برای بازگشت ۷۰ دانشجوی ایرانی ساکن در شهر ووهان چین گفت: پروازی مخصوص در اولین ساعات بامداد روز فردا "سه ‌شنبه" به این شهر اعزام می‌ شود که متشکل از پنج نفر از پرسنل زبده ما شامل متخصص عفونی و پرسنل اورژانس است. همچنین، برای همه  خدمه پروازی این هواپیما نیز تمهیدات لازم از نظر حفاظت از ویروس فراهم شده است. این ۷۰ دانشجو پس از بازگشت دو هفته در قرنطینه خواهند بود و سپس می ‌توانند به آغوش خانواده‌ های خود بازگردند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.