بعد از بنگلادش یکی از پایین‌ترین نظام‌های بهره‌وری خدماتی در عرصه ملی را داریم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی در نخستین جشنواره بیمارستان بهره‌ور با بیان اینکه امروز بحث بهره وری بخصوص با مشکلات بودجه ای و کاستی‌های نقدینگی و اختلال در حوزه‌های درمانی کار را بسیار سخت کرده است، گفت:‌ بهره وری امروز بیش از هر زمانی یک ضرورت اجتناب ناپذیر در حوزه سلامت عیان شده و به همین دلیل بحث بهره وری به صورت جدی در دانشگاه دنبال شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به دستیابی دانشگاه به مدل جدیدی از بهره‌وری عملیاتی و کاربردی به صورت بومی و درون‌زاد گفت: متاسفانه با تمام تلاش‌های صورت گرفته در حوزه مدیریت‌های بیمارستانی طی دهه‌های اخیر، معدل بهره‌وری در بسیاری از سازمان‌های خدماتی در بیمارستانها پایین است که نیازمند یک آسیب‌شناسی جدی است.

وی افزود: متاسفانه فرهنگ بهره‌وری در کشور ما پایین است، به عنوان نمونه بحث کار مفید در کشور کره جنوبی ۵۴ ساعت در هفته، در ژاپن ۴۹ ساعت در هفته و متاسفانه در ایران ۹۰ دقیقه است که بعد از بنگلادش یکی از پایین‌ترین نظام‌های بهره‌وری خدماتی در عرصه ملی در آسیا را داریم؛ این به معنای آن است که عزم ملی برای افزایش بهره وری یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

زالی با اشاره به مدیریت بیمارستانی به عنوان یکی از پیچیده‌ترین مسئولیت‌ها گفت: جایگاه پنجم در راهبری نهادهای سازمان‌های مدیریتی به بیمارستان‌ها تعلق دارد، کشور ما در یک پارادایم گذار بسیار مهم در مدیریت بیمارستانی قرار دارد، با مدیریت مدبرانه دکتر نمکی و دکتر جان‌بابایی شاهد تحقق این پارادیم در کالبد نسبتا خسته و فرسوده بیمارستان‌های کشور هستیم. بیمارستان‌ها باید از بیماری محوری به سمت بیمارمحوری حرکت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: مدیریت بیمارستانی باید بر مبنای بهره‌وری باشد، مدیریت نوین بیمارستان باید شفاف، پاسخگو، مسئولیت‌پذیر، مستمر، پویا و کارا باشد، در حال حاضر ۱۰۰۲ بیمارستان در کشور داریم، سهم دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ۶۹.۱ درصد از مجموع تخت های بیمارستانی است، یعنی حدود  ۹۸ هزار تخت بیمارستانی بدون احتساب تخت های ستاره دار، سهم دانشگاه‌هاست. بعد ازآن سهم بخش خصوصی ۱۷.۱ درصد و بعد تامین اجتماعی با ۸.۶ درصد تخت‌های بیمارستانی کل کشور.

وی اظهار کرد: دانشگاه‌ها بالاترین سهم وزنی را از بازتوزیع تخت‌های بیمارستانی بر عهده دارند، در حال حاضر ۲۰ بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار دارند که حدود ۴۰۰ عضو غیرهیات علمی درمانی و بالغ بر ۷۵۰ عضو هیات علمی بالینی در این بیمارستان‌ها ارایه خدمت می‌کنند.

زالی با اشاره به رونمایی نسخه چهارم سامانه مدیریت هوشمند بیمارستانی در دانشگاه اظهار کرد: در نسخه چهارم تقریبا تمام داشبوردهای مدیریتی به حد اعلا رسیده و لحظه‌ای عمل می‌کنند. در این راستا بحث هایی مانند رضایتمندی بیماران، بازتوزیع بیماران در اورژانس، ارایه خدمات در این بخش و اسناد الکترونیک مورد توجه جدی قرار گرفته اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رابطه با سایر ویژگی‌های این سامانه به فعالیت‌های آموزشی بیمار محور و اچ ایندکس اشاره کرد و گفت:‌ در راستای ارتقای فرهنگ بهره وری و ایجاد فضای رقابتی، از ابتدای آبان ۳۵ شاخص از این سامانه استخراج و در بین بیمارستان‌های دانشگاه مورد ارزیابی قرار گرفت. از این میان پنج مورد به عنوان بهترین خدمات انتخاب و تقدیر شدند، مسیر بهره وری در دانشگاه آغاز شده است، این مسیر با شتاب و استمرار دنبال می‌شود.

وی با اشاره به استخراج آخرین اطلاعات حاصل از این مداخله مدیریتی افزود: بر اساس آخرین آمار استخراجی از ابتدای امسال تا به امروز، بالغ بر ۹۹۰ هزار ویزیت سرپایی، ۱۱۰ هزار عمل جراحی، ۱۶۲ هزار پروسیجر مداخله ای و ۸۷۰ هزار پذیرش در اورژانس بیمارستان های دانشگاه انجام شده که بر اساس بررسی‌ها بالاترین میزان تولید خدمات حوزه سلامت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است.

زالی با اشاره به دستاوردهای هزینه‌ای دانشگاه در شرایط سخت اقتصادی و تحریمی که با همت بلند وتلاش اساتید گرانقدر، کارکنان خدوم و حمایت دانشجویان دانشگاه محقق شده گفت: صرفه‌جویی درصدی در زمینه اقلام دارویی و تجهیزات مصرفی، در زمینه‌ داروهای آف - لیبل ۷۳ درصد کاهش مصرف، در زمینه افزایش پرفورمنس اتاق عمل ۲۵ درصد رشد، در افزایش ظرفیت ناوگان اتاق عمل ۴ درصد و در زمینه بحث اعمال جراحی گلوبال ۱۲ درصد کاهش زیان قطعی شده داشته‌ایم. همچنین در بحث استفاده بهینه ۳۲ درصد افزایش صرفه‌جویی داشته‌ایم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به هوشمندسازی خدمات پاراکلینیکی دانشگاه از ۸ درصد کاهش خدمات کلاسیک پاراکلینیک در این زمینه خبر داد و گفت:‌ افزایش ۹ درصدی ارایه خدمات هوشمند "های تکنولوژی" پاراکلینیکی  نیز در این راستا محقق شده است، پیش بینی می‌کنیم با کاهش ۷۲ درصدی هزینه‌ها در حوزه خدمات زنجیره ارجاع روبه رو شویم در همین راستا کمیته‌های بهره‌وری دانشگاه فعالانه در حال فعالیت و ارایه خدمت هستند.

به گزارش ایسنا وی در پایان با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، از راه‌اندازی اولین بیمارستان هوشمند دانشگاه تا زمستان سال آینده خبر داد.

پایان پیام/

مطالب مشابه