بسیاری از داروها گاهی بدون اثر تجویز می‌شوند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی قنبری مطلق در نشست خبری روز جهانی پیشگیری از سرطان، با تاکید بر اهمیت آموزش و اطلاع رسانی در خصوص سرطان‌ها، گفت: در زمینه پیشگیری از بروز بیماری خوشبختانه اقدامات موثری صورت گرفته است. یکی از مهم‌ترین اصول در پیشگیری از وقوع سرطان، آگاهی رسانی و جلب اعتماد افراد است.

وی افزود: از سال ۹۲ تا کنون به صورت مرتب برنامه‌های اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی را انجام می‌دهیم. بر همین اساس جلساتی با سازمان‌های خیریه مردم نهاد، دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و... داشته‌ایم که این نهادها در زمینه اطلاع رسانی به مردم در اماکن عمومی، اقدامات متناسبی انجام می‌دهند.

رییس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت در مورد خدمات ارائه شده در خانه‌های بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت، اظهار کرد: این مراکز بسته‌های آموزشی چهره به چهره به مردم را از شش سال گذشته آغاز کرده‌اند. اینگونه مداخلات پیش از این شش سال به صورت ارائه خدمت در نظام خدمات سلامت حتی در سایر کشورها نیز انجام نمی‌شد.

قنبری مطلق در خصوص داروهای ایرانی درمان سرطان گفت: تمام داروهایی که در فارماکوپه ایران است، در ایران تولید می‌شود. در زمینه داروهای جدید نیز سازمان غذا و دارو با بررسی‌هایی که بر میزان اثربخشی و هزینه فایده آن انجام می‌دهد و سپس شرکت‌های دانش‌بنیان ظرف مدت کوتاهی توان تولید پیشرفته‌ترین داروها را دارند.

به گزارش ایسنا رییس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت در پایان بر اهمیت دقت در تجویز دارو تاکید کرد و افزود: بسیاری از داروها گاهی بدون اثر تجویز می‌شوند که باید با فکر بیشتری نسبت به تجویز آنها اقدام کنیم، حدود دو سوم داروها به صورت عام به خصوص داروهای درمان سرطان از فرآورده‌های گیاهی به دست می‌آیند. این به آن معناست که فرمول تهیه دارو منشاء گیاهی داشته اما سپس تولد آن به فضای کارخانه‌ها رسیده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه