بهترین راه پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا رعایت نکات بهداشتی و مراقبت‌های فردی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در حاشیه بهره برداری از طرح های بهداشتی و درمانی هرمزگان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مبادی ورودی کشور در حال کنترل و پایش است و تاکنون موردی از ابتلا به بیماری کرونا در کشور گزارش نشده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: ویروس جدید کرونا خطر کمتری از آنفلوآنزای نوع اول (H1N1) دارد که ما توانستیم آن را کنترل کنیم، بهترین راه جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری رعایت نکات بهداشتی و مراقبتهای فردی است، اطلاع رسانی لازم در خصوص این بیماری و راه های پیشگیری از ابتلا به آن علاوه بر رسانه ها و فضای مجازی، از طریق پیامک نیز انجام شده است.

وی افزود: در صورت مشاهده بیماری کرونا در کشور و گزارش آن، فورا به مردم اطلاع رسانی خواهیم کرد، سال ۲۰۱۲ ابتلا به ویروس قدیمی کرونا در منطقه جاسک هرمزگان در جمعیت شترهای آن گزارش شده که با ویروس جدید تفاوت های بسیاری دارد.

نمکی با اشاره به نگاه ویژه دولت تدبیر و امید جهت بهبود شاخص های بهداشت و درمان در استان هرمزگان گفت: هم اکنون طرحها و پروژه های خوبی در این استان در دست اجرا است.

وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: با بهره برداری از این پروژه ها، اتفاق های خوبی برای حوزه درمان شرق هرمزگان رقم خواهد خورد، سرانه تخت به ازای هر یک هزار نفر جمعیت در هرمزگان با اجرای این پروژه ها به حد مطلوبی خواهد رسید.

به گزارش ایرنا ویروس کرونا که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی "دی ماه" در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به شماری دیگر از کشورها از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه و امارات متحده عربی نیز سرایت کرده است.

دوره نهفتگی نسبتا طولانی این بیماری تنفسی مرگ‌بار از چند روز تا دو هفته متغیر است و همین امر موجب می‌شود مبتلایان تا پیش از بروز علایمی چون تب و تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه نکنند،این ویروس برخلاف ویروس سارس که در سال ۲۰۰۳ در چین شیوع پیدا کرد و پس از سرایت به ۲۶ کشور جهان ۸ هزار و ۱۰۰ نفر  را مبتلا کرد، در دوره نهفتگی نیز از فرد به فرد قابل انتقال است. کارشناسان تهدید واقعی کرونا را در همین قابلیت شیوع و انتشار گسترده آن می‌بینند.

پایان پیام/

مطالب مشابه