پروازهایی برخلاف مصوبه دولت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، تقریبا تمامی پروازها از چین با محدودیت‌های سنگینی مواجه شده‌اند اما در کشورمان متاسفانه هنوز هم شاهد برقراری پرواز بین ایران و چین توسط چند شرکت هستیم، تصاویر منتشره از سوی شهروندان در شبکه‌ها‌ی اجتماعی و همچنین لیست ورودی‌ها و خروجی‌های سایت فرودگاه امام خمینی گویای همین امر است.

در گفت‌وگوی خبرنگار سلامت نیوز با یک منبع آگاه، وی ادامه این پرواز‌ها را به دلیل فشار شرکت‌های خودروسازی برای واردات قطعات‌های تک دانست. موضوعی که با سلامت مستقیم جسمی و روانی مردم در ارتباط است و حتی می‌تواند به عنوان یک مورد اضطراری در شورای عالی امنیت ملی مطرح شود.

این منبع آگاه گفت: برقراری این پروازها به کشور چین به دلیل فشار شرکت‌های خودرو‌سازی برای واردات قطعات‌های تک این صنعت است، در صورت لغو پروازها واردات قطعات خودرو‌ متوقف شده و شرکت‌های خودروسازی برای ادامه تولید خودرو با مشکل جدی مواجه می‌شوند. هرچند این موضوع که همه کشورهای دنیا را تحت تاثیر قرار داده، هرگز نمی‌تواند دلیل موجهی برای این امر باشد.

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت در واکنش به فشار صنعت خودروسازی برای واردات قطعات تک از طریق پروازهای کشور چین با اظهار بی‌اطلاعی از این موضوع گفت: اگر پروازهایی غیر از پروازهای اضطراری برای انتقال ایرانیانی باشد که به نوعی در برخی مناطق چین گرفتار شده‌اند، قابل قبول نیست‌. با توجه به اینکه این کار خلاف مصوبه دولت است، فکر هم نمی‌کنم غیر از این موارد‌، مورد دیگری وجود داشته باشد‌. ولی اطلاعات بیشتر و اینکه آیا پروازی انجام می‌گیرد یا خیر و اگر انجام می‌گیرد به چه دلیلی این پروازها صورت گرفته است را وزارت راه باید پاسخگو باشد.

وی در پاسخ به اینکه وزارت بهداشت اعلام کرده اگر پروازها به چین ادامه داشته باشد به این مسئله ورود می‌کند، مشخصا چه اقدامی قرار است انجام گیرد و آیا وزارت بهداشت این پرونده را به شورای عالی امنیت ملی ارجاع می‌دهد، گفت: دولت درباره منع پروازها به چین مصوبه دارد و سیر اجرای مصوبات دولت مشخص است و ربطی به شورای عالی امنیت ملی ندارد. مواردی که خلاف مصوبه دولت انجام گیرد، از سوی هر شرکت یا فردی‌، به دولت ارجاع می‌شود و دولت پیگیری می‌کند.

وی در پایان با اشاره به پرواز امروز به چین که برای بازگرداندان دانشجویان ایرانی گرفتار در ووهان چین انجام گرفته، گفت: اگر پرواز تجاری یا توریستی مستقیم به چین برقرار باشد، پذیرفتنی نیست اما اینکه ایرانیانی در چین گرفتار هستند و به هر دلیلی می‌خواهند به کشور برگردند نباید راه برگشت آنها به کشورشان مسدود شود. ما در قبال سلامت تک تک ایرانیان در هر کجای دنیا مسئول هستیم. تنها چیزی که دولت تا اطلاع ثانوی مجاز دانسته است، پروازهای اضطراری برای انتقال ایرانیانی است که در کشورهای درگیر بیماری کرونا به‌خصوص چین هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه