هوش مصنوعی می‌تواند مراقبت‌های پزشکی را متحول کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا ملک زاده در افتتاحیه اولین سمپوزیوم کشوری مطالعات میان رشته‌ای که صبح امروز "چهارشنبه، ۱۶ بهمن" در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد، درباره اهمیت هوش مصنوعی گفت: هوش مصنوعی یک‌ تکنولوژی‌است که می‌تواند تاثیر شگرفی در ابعاد مختلف زندگی ما داشته باشد. اگر هوش مصنوعی با سنسورهای دیجیتال مراقبت از سلامت ترکیب شود می‌تواند مراقبت‌های پزشکی را متحول کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ادامه داد: حدود ۲۵، ۲۶ درصد ایرانی‌ها دچار ریفلاکس معده هستند. رفلاکس معده اصلا نیازی به معاینه برای تشخیص ندارد و با ۱۰ سوال می‌توان آن را تشخیص داد. می‌توان یک نرم‌افزار درست کرد که این ۱۰ سوال را از بیماران بپرسد و ابتلای آن‌ها را تشخیص دهد. حدود ۱۰درصد افرادی که رفلاکس دارند به اندوسکوپی نیازمندند. همین نرم افزار می‌تواند به افراد بگوید آیا نیاز به اندوسکوپی دارند یا خیر.

وی با بیان اینکه هوش مصنوعی می‌تواند یک رنسانس ایجاد کند، به موضوع سنتتیک بیولوژی اشاره کرد و افزود: سینتتیک بیولوژی کاربردی از علم مهندسی در بیولوژی است که ما می‌توانیم در آینده به وسیله آن علاوه بر ساخت موجود زنده، گوشت تولید کنیم. این علم اساس ژن‌درمانی است و ترکیبی از مهندسی، بیولوژی، مدل سازی و علوم دیگر است.

ملک زاده گفت: ما ۵۰۰۰ بیماری داریم که به علت نقص ژنتیکی ایجاد می‌شوند و  نمی‌توان آن‌ها را درمان کرد. بیولوژی سنتتیک می‌تواند ذخیره در حال کاهش ضد میکروبی نوین که در دسترس پزشکان است را پر کند. این دانش طراحی منطقی آنتی‌بیوتیک‌های نوین و توسعه راه‌حل‌های جدید مانند باکتریوفاژهای مهندسی شده را امکان پذیر می‌کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت تصریح کرد: اتانول زیستی و دیزل زیستی در مقیاس تجاری هم‌اکنون با کمک ارگانیسم‌های توسعه یافته توسط بیولوژی سنتتیک در خط تولید هستند. بهره‌وری عظیم‌تر و عملکردهای مهندسی شده نوین می‌توانند از اتکا به سوخت‌های فسیلی و همزمان نیز کاربرد گاز کربنیک به عنوان ماده خام در صنعت شیمیایی می‌تواند در گسیل‌های گاز گلخانه‌ای توازن ایجاد کند.

وی درباره تاثیر سنتتیک بیولوژی بر حوزه امنیت غذایی گفت: توسعه ارگانیسم‌های تولید کننده سوخت زیستی فتوسنتزکننده می‌تواند رقابت را بین محصولات غذایی و انرژی کاهش داده و همزمان واریته های محصولات جدید می‌توانند تغذیه را افزایش و خسارات برآمده از آفت‌ها و بلایای محیطی را کاهش دهند، باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا این علم را به صورت یک فناوری سکویی بحرانی عنوان کرد و دولت وقت انگلستان نیز آن را یکی از پایه‌های شتاب‌دهنده رشد برای انگلستان مطرح کرد.

ملک‌زاده درباره نقشه راه توسعه بیولوژی  سنتتیک در ایران گفت: بیولوژی سنتتیک در چشم‌انداز خود رشد اقتصادی خارق‌العاده همراه با خلق مشاغل فراوان را دارد که این کار را با احیا صنایع و فناوری‌ها و رشد بخش‌های جدید نوآورانه انجام‌ می‌دهد.  این چشم‌انداز برخاسته از درک این موضوع است که این علم تحول برانگیز، راه‌های نوآورانه‌ای را برای چالش‌های سترگ اجتماعی ارائه می‌دهد، این به معنای این خواهد بود که بازارهای رقابت پذیر بسیار هیجان انگیزی در سطح ملی و جهانی برای بیولوژی سنتتیک وجود دارند. کشورهایی می‌توانند این گوی را بربایند که شاهراه‌هایی را برای مسیر توسعه این دانش گشوده باشند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درباره زیرساخت‌های ایران برای توسعه این علم گفت: مراکز تحقیقات ژنتیک پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی، موسسه رویان جهاد دانشگاهی، انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری از جمله زیرساخت‌های توسعه این علم در ایران هستند.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: ۶ مرکز برای توسعه ژن درمانی در پنچ سال آینده در نظر گرفته شدند که دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، بیمارستان شریعتی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و پژوهشگاه رویان از این جمله‌اند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.