طب سنتی در طب مکمل و نظام بهداشت و درمان کشور ادغام می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی روز شنبه در حاشیه مراسم افتتاح دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ساری در گفت و گو با خبرنگاران افزود: نمونه های مشکوک از مسافران چین در چند استان کشور گزارش و از تمام آنها آزمایش گرفته شد که خوشبختانه نمونه مثبتی از این ویروس در این مسافران که همه از چین به ایران آمده بودند، مشاهده نشده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: ۱۰۰ بیمار مشکوکی که در سه استان در بیمارستان ها نگهداری می شدند نیز نمونه گیری از آنها انجام و نمونه مثتبی از آلودگی ویروس کرونا در این افراد نیز وجود نداشته است، دانشجویانی که از چین وارد ایران شدند، به محض ورود در فضای مناسبی قرنطینه شدند ونمونه گیری از این دانشجویان ابتدا انجام شده است و امروز نیز نمونه جدیدی از این افراد گرفته می شود.

وی افزود: تاکنون که نمونه ها از دانشجویان نشان داده که آلودگی ویروس کرونا در آنها وجود ندارد و امیدواریم در تستی که با دستگاههای جدید امروز از این افراد گرفته می شود نیز به نفع ما باشد و نمونه مثبتی از این آلودگی را نداشته باشیم.

نمکی همچنین از واردات حدود سه میلیارد دلار دارو و تجهیزات پزشکی در سال جاری خبر داد و گفت : این مواد را از کانال هایی که خودمان از قبل داشتیم، وارد کشور کردیم، با وجود تحریم های سختگیرانه از سوی آمریکا که دارو و تجهیزات دارویی ایران را تحت تاثیر خود قرار داده بود، ما توانستیم با راههای که پیش از این نیز داشتیم، این واردات را انجام دهیم و مشکلی از لحاظ دارو در کشور نداریم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: با توجه به میزان واردات دارویی که در سال جاری وارد کشور کردیم، کمبود داروی ما نسبت به مدت مشایه سال قبل یک سوم کمتر شد، آمریکایی ها با وجود برخی تبلیغاتی که برای واردات دارو به ایران راه انداختند، همچنان در این زمینه کارشکنی های خود را دارند، ولی ما نیز با ارتباطات و با کمک های برخی افراد داروی مورد نیاز خود را تامین کردیم.

وی در مورد کانال دارویی که کشور سوییس برای ورود دارو به ایران طراحی کرد افزود: این کانال در مرحله اولیه تست قرار دارد و تاکنون موفقیت چندانی نداشته است، در طراحی این کانال آمریکایی ها هیچ دخالتی ندارند و این کار را کشور سوییس ارایه کرده و ما نیز در دست بررسی اولیه داریم و چنانچه بتواند مشکلات ما را حل کند از آن استقبال می کنیم و در غیر این صورت نیز ما واردات خود را خواهیم داشت.

نمکی در مورد مطالبات این وزارتخانه از شرکت های بیمه ای هم گفت: ما حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان از تامین اجتماعی مطالبات معوقه داریم، با رایزنی که با مسئولان سازمان تامین اجتماعی داشتیم، بخشی از این مطالبات پرداخت شد و  بخش دیگر نیز تا پایان سال پرداخت می شود و به نظر می رسد در صورت تحقق این وعده بیشتر مطالبات ما از این شرکت بیمه ای دریافت شود.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: طب سنتی کشور در طب مکمل و نظام بهداشت و درمان کشور ادغام می‌شود، با اجرای این طرح ، طب سنتی از دست افراد عوام فریب خارج می شود و به دست افراد عالم در این بخش قرار می گیرد. با ادغام طب سنتی در طب مکمل و نظام بهداشت و درمان کشور بخش زیادی از مشکلات و  حواشی این حوزه رفع خواهد شد.

وی در مورد برخی حواشی ناشی از سوازندان کتاب علم پزشکی از سوی یکی از مدعیان طب سنتی در ایران نیز افزود: این کار از ناآگاهی این فرد نشات می گیرد و ما نیز به دنبال دامن زدن این حواشی و بزرگ کردن این فرد نبودیم، به هر حال این اقدام فرد ناآگاه مشکلی را در کشور ایجاد نکرده است و همه نیز این کار را محکوم کردند.
نمکی به مداخلات در امور پزشکی از سوی برخی تحت عناوین مختلف مانند طب سنتی در کشور هشدار داد و گفت : در تمام استان های کشور دانشگاههای علوم پزشکی باید در این زمینه وارد عمل شوند و با همکاری دستگاه قضایی با این افراد برخورد قانونی داشته باشند، در استان مازندران نیز چنانچه مداخلات پزشکی را مدیران دانشگاه علوم پزشکی شاهد بودند، باید ورود پیدا کنند و با همکاری دستگاه قضایی با آن برخورد داشته باشند.

وزیر بهداشت همچنین به افتتاح پروژه های بهداشتی و درمانی در دهه فجر اشاره کرد و گفت : ما در قالب برنامه ۲۰۵۰ یعنی ۲۰ هفته ای که تا هفته سلامت "هفته اول  اردیبهشت" قرار بود هر هفته ۵۰ پروژه عمرانی و زیرساختی مربوط حوزه بهداشت و درمان را افتتاح کنیم که تاکنون تعداد زیادی از این پروژه ها در سطح استان های کشور افتتاح شد.

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: این برنامه تا پایان هفته سلامت ادامه خواهد داشت و بخشی از پروژه ها هم در دهه فجر فجر افتتاح خواهد شد.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی صبح امروز شنبه ۱۹ بهمن ماه برای افتتاح و بازدید از پروژه های عمرانی و بیمارستانی به استان مازندران سفر کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه