استفاده از ماسک پزشکی، برای کسانی است که بیمار هستند و در جامعه تردد می‌کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین عرفانی گفت: ماسک انواع مختلف پزشکی و غیر پزشکی دارد که سه نوع ماسک پزشکی وجود دارد که نوع معمولی آن تحت عنوان ماسک جراحی شناخته می‌شود. نوع دوم، ماسک پلاسما است که هم می‌تواند فیلتردار باشد و هم بدون فلیتر باشد. ماسک پلاسما می‌تواند ذرات بالای ۵ میکرون را تا حدود ۸۰ درصد می‌تواند از انتقال ویروس پیشگیری کند.

رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: نوع سوم ماسک‌های پزشکی، ماسک N۹۵ است که تا ۹۵ درصد ذرات میکروبی را می‌توانند پوشش دهند و جلوی انتقال آلودگی را بگیرند، در جامعه ماسک پزشکی برای جلوگیری از انتقال بیماری توصیه نمی‌شود. زیرا، میکروب به گونه‌ای نیست که در هوا پخش شود و بخواهد از این طریق آلودگی و بیماری ایجاد کند و همه را مبتلا کند.

وی افزود: استفاده از ماسک پزشکی، برای کسانی است که بیمار هستند و در جامعه تردد می‌کنند. البته توصیه اول ما برای این افراد، استراحت در منزل است، معمولاً ذرات تنفسی عامل اصلی انتقال بیشتر میکروب‌ها هستند، تا حدود ۸۰ درصد و بیشتر، احتمال اینکه یک ماسک معمولی پزشکی جلوی انتشار را بگیرد، وجود دارد. اگر تشخیص قطعی شود و بیماری خطرناک باشد، آن وقت توصیه می‌کنیم از ماسک N۹۵ یا N۱۰۰ استفاده شود.

به گزارش مهر عرفانی در پایان گفت: هر کدام از ماسک عمر محدودی برای استفاده دارند و باید تعویض شوند. نمی‌توان ماسک را شست و دوباره استفاده کرد. نکته مهم، شکل معدوم سازی این ماسک‌ها است که باید با رعایت نکات بهداشتی انجام شود، در ارتباط با وضعیت کرونا ویروس جدید در ایران نیز باید گفت که تا روز گذشته هیچ موردی از کرونا ویروس در کشور نداشته‌ایم.

پایان پیام/

مطالب مشابه