اعلام هشدار جهانی در رابطه با کروناویروس طبیعی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، طلعت مختاری آزاد با اشاره به کروناویروس جدید و با بیان اینکه ۷۰ درصد ویروس‌های نوپدید از حیوانات به انسان‌ها منتقل می شوند، گفت: کرونا به معنای تاج است و کرونا ویروس‌ها زیر میکروسکوپ به برگ شباهت دارند و به خاطر شباهت به تاج یونانی با این نام شناسایی و معرفی شده‌اند، ویروس جدید کرونا به لحاظ ژنومی ۹۶ درصد شبیه به خفاش است، کرونا ویروس ۲۰۱۹، اندازه بسیار بزرگی دارد و ۸۰ درصد به ویروس سارس شباهت دارد.

استاد گروه ویروس‌شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: کروناویروس بین انسان و حیوان مشترک بوده و ماهیت ساختاری آن به گونه‌ای است که می‌تواند با تغییراتی همراه باشد، کروناویروس یک بیماری جدید و ناشناخته است که می‌تواند خطرناک باشد، ولی پس از شناسایی اطلاعات و جزییات این بیماری، ترس ناشی از آن هم کمتر می‌شود، کروناویروس یک ویروس تنفسی بوده و به سرعت منتقل می شود، این مساله نشان دهنده آن است که کروناویروس قسمت فوقانی دستگاه تنفسی را نیز درگیر کرده و مانند سایر ویروس‌های تنفسی منتقل می‌شود.

وی افزود: کروناویروس از ویروس آنفلوانزایی که پشت سر گذاشتیم بسیار کم‌خطرتر است، درصد مرگ و میر این ویروس هم بسیار کمتر است پس مردم نباید تا این حد وحشت‌زده باشند، اعلام هشدار و اخطارهای جهانی در رابطه با این ویروس طبیعی است، سرعت انتقال این ویروس بسیار بالاست و این اخطارها برای در نظرگرفتن تمیهدات لازم در کشورهای مختلف برای جلوگیری از انتشار بیماری است.

مختاری آزاد گفت: سیستم‌های مراقبتی در رابطه با این ویروس نوپدید به مرور تغییر پیدا می کند، با این حال سازمان بهداشت جهانی هنوز در رابطه با جابجایی‌های هوایی ممنوعیتی اعلام نکرده، ولی برخی کشورها همچون امریکا قوانین هوایی خود را اعمال می کنند، بیماری‌های تنفسی را نمی‌توان کنترل کرد، بخصوص در رابطه با این بیماری در حال حاضر نمی توان قطعا اعلام کرد که افراد زیر ۱۰ و یا حتی ۴۰ سال که تا کنون کمتر مبتلا شده‌اند، قطعا به این بیماری مبتلا نمی‌شوند، چراکه این ویروس بعضا بدون علامت بوده و مانند سایر ویروس‌ها همچون سرخک به این گونه نیست که در تمام مبتلایان با علایم بالینی ظاهر شود.

استاد گروه ویروس‌شناسی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اعلام آمار کشندگی ۲ درصدی در رابطه با کرونا ویروس، گفت: این آمار با در نظرگرفتن افراد سن بالا و دارای بیماری‌های زمینه‌ای که در مراکز درمانی بستری شده‌اند، اعلام شده، ولی اگر همه افراد دارای علایم بالینی و یا بدون علامت را در نظر بگیریم، شاید این درصد کشندگی به زیر یک درصد برسد.

وی با اشاره به اعلام مطالبی همچون عدم ابتلای زیر ۱۰ ساله ها به کروناویروس اظهار کرد: بنده به عنوان یک ویروس شناس نمی‌ توانم با قطعیت این مساله را تایید کنم، چراکه امکان دارد این افراد مبتلا شده ولی بدون علامت باشند. به عنوان نمونه در بیماری فلج اطفال شاید ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر مبتلا شوند، ولی از این تعداد تنها یک نفر فلج شود. این به معنای عدم ابتلای دیگران نیست، بلکه به این معناست که سایرین هم مبتلا شده‌اند ولی بدون علائم بالینی. به عبارت دیگر کم داریم بیماری‌هایی مثل سرخک که تمام مبتلایان علایم بالینی داشته باشند.

مختاری آزاد با اشاره به گیرنده‌ها در کرونا ویروس گفت: در حال حاضر گیرنده‌ها در دستگاه تنفسی و گوارشی است؛ به این معنا که فعلا بیماری به این دو بخش محدود بوده و به سایر نقاط بدن منتقل نمی‌شود، شست‌وشوی مکرر دست‌ها، ضدعفونی کردن سطوح و وسایل آلوده با استفاده از الکل ۷۰ درصد، وایتکس خانگی و استفاده از دستمال کاغذی هنگام عطسه و سرفه مهم‌ترین  راه‌های جلوگیری از انتقال کروناویروس جدید است.

به گزارش ایسنا مسوول آزمایشگاه ملی آنفلوانزا در پایان استفاده از ماسک‌های جراحی را برای کادر درمان توصیه کرد و گفت: استفاده از ماسک برای شهروندان در صورت عدم رعایت نکاتی همچون مدیریت پسماند، تعویض به موقع و حفظ بهداشت، نه تنها کمک‌کننده نیست، بلکه ممکن است خود عامل انتقال بیماری باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه