احتمال جهش و افزایش بیماریی‌زایی "کروناویروس ۲۰۱۹" وجود دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدمهدی گویا با اشاره به ساختار و ماهیت "کروناویروس 2019" گفت: این ویروس جدید جزو خانواده "کرونا ویروس" بوده که هفت گونه مختلف آن تا کنون شناسایی شده و از این تعداد، کروناویروس سارس و مرس جزو خطرناک‌ترین‌ها بودند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت با اشاره به میزان مرگ و میر کروناویروس‌ها گفت: میزان کشندگی سارس 10 درصد،  مرس 30 درصد و کروناویروس 2019 یعنی همین ویروس آخر تا الان حدود 2.1 درصد بوده که نشان‌دهنده این است که میزان کشندگی ویروس جدید در حد متوسط بوده ولی احتمال دارد این وضعیت ظرف روزها و هفته‌های آینده تغییر کند.

وی افزود: تا کنون مرگ و میر ناشی از این بیماری در مقایسه با بیماری‌های مشابه کمتر بوده است، بیماران سن بالا و یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، نارسایی قلبی و عروقی و تنفسی نسبت به سایرین آسیب‌پذیرترند، احتمال جهش و افزایش بیماریی‌زایی "کروناویروس 2019" وجود دارد، از آنجاکه این ویروس جدیدا شناسایی شده بنابراین قابل پیش‌بینی نیست که چه اتفاقی برای آن رخ می‌دهد.

گویا گفت: ویروس کرونا در حالت نهفتگی هم قابل انتقال است، بنابراین شست‌وشوی مرتب دست‌ها یکی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از این بیماری است، موارد مشکوک در بیمارستان‌های مشخص شده برای این منظور بستری می‌شوند، گفت: تمام مسایل مرتبط با این بیماری در سطح جامعه اطلاع رسانی می‌شود.

به گزارش ایسنا رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت در پایان در رابطه با استفاده از ماسک برای شهروندان عادی گفت: استفاده اصلی ماسک برای پزشکان و کادر درمانی است. اگرچه شهروندان عادی هم می‌توانند از ماسک استفاده کننند ولی ما توصیه نمی‌کنیم، چراکه کارایی زیادی نداشته و در ضمن استفاده از ماسک نیازمند رعایت توصیه‌های بهداشتی مرتبط با آن است. البته اینکه گفته می‌شود ماسک زدن در بیماران باعث تشدید بیماری می‌شود، به هیچ عنوان مستند و علمی نیست.

پایان پیام/

مطالب مشابه