" کووید-۱۹"، نام رسمی بیماری ناشی از ویروس کرونا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، تدروس آدانوم گبریسیوس در ژنو سوئیس ضمن اعلام این نام جدید به خبرنگاران گفت که جهان باید به طور جدی و درگیرانه برای مقابله با این بیماری جدید وارد عمل شود.

تاکنون بیش از ۱۰۰۰ نفر بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان باخته اند و دهها هزار نفر هم که اکثر آنها در چین هستند به همین علت بستری شده یا در قرنطینه قرار گرفته‌اند، محققان می‌گویند انتخاب نام رسمی برای بیماری ناشی از این نوع ویروس کرونا از آن جهت اهمیت دارد که مانع برچسب زنی و انگ زدن به بیماران یا کشور و نژاد آنها می‌شود و همزمان از سردرگمی در شناسایی این بیماری و ویروس زمینه‌ساز آن جلوگیری می‌کند.

رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت: ما باید به دنبال نامی می‌گشتیم که نه به گستره جغرافیایی و نه به حیوان یا انسان و گروهی از مردم اشاره نمی‌کرد و همزمان تلفظ آن هم دشوار نمی‌بود.

داشتن نام مهم است چرا که از رواج نام های دیگر که بار معنایی غلط دارند و یا به انگ آمیز هستند جلوگیری می کند. ضمنا این نوع نامگذاری در ایجاد یک استاندارد برای نام‌گذاری ویروس‌ها و بیماری‌های ناشی از آنها در آینده هم کمک می‌کند.

نام کووید‌-۱۹ خلاصه شده "کرونا" ((Corona، "ویروس" (irusV)، بیماری (iseaseD) و عدد ۱۹ است که که به سال ۲۰۱۹ - زمان شناسایی و شیوع آن ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ - اشاره دارد.

همزمان تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ روز سه شنبه از مرز ۴۲ هزار و ۲۰۰ نفر گذشت و به این ترتیب به لحاظ آمار بیماران هم از رکورد بیماری سارس در سال ۲۰۰۲-۲۰۰۳ عبور کرد.

تعداد جان باختگان این بیماری هم به ۱۰۱۶ نفر رسیده است. دیروز، دوشنبه، ۱۰۳ مرگ مرتبط با این بیماری به ثبت رسید که مرگبارترین روز تاکنون بوده است.

در پکن، پایتخت چین، مانند بسیاری از شهرهای بزرگ این کشور تدابیر بهداشتی و کنترل شهری شدیدی اعمال می شود مانند اینجا که مامور پلیس درجه حرارت بدن زنی را که قصد ورود به یک پارکینگ عمومی را دارد اندازه می‌گیرد

با وجود این، در ۵ روز گذشته امار روزانه مبتلایان جدید رو به کاهش بوده است به طوری که روز دوشنبه گزارش شد تعداد موارد جدید ۲۴۷۸ نفر بوده که نسبت به روز قبل آن یعنی یکشنبه "۳۰۶۲" بیست درصد کاهش نشان می‌داد.

همزمان در ژنو سوئیس دانشمندان از سراسر جهان گرد هم آمده‌اند تا درباره بهترین راه‌های مقابله با این اپیدمی که هنوز تا حدود زیادی در مرزهای چین و به ویژه استان هوبی این کشور محصور مانده هم‌فکری کنند.

در همین حال، خزانه داری آمریکا هشدار داده است که آسیب های اقتصادی ناشی از این بیماری به اقتصاد چین، ممکن است بر تمامی جهان تاثیر منفی بگذارد. روابط عمومس سازمان نظام پزشکی

پایان پیام/

مطالب مشابه