در زمینه تولید مواد اولیه داروهای زیستی خودکفا هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مصطفی قانعی با اعلام این خبر گفت: ما زمانی که می‌گوییم مواد اولیه دارویی تولید کردیم، یعنی از ابتدا تا انتهای آن در کشور تولید می‌شود و اگر غیر از این باشد، نمی‌گوییم تولید کردیم.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری ادامه داد: به جرات اعلام می‌کنم که در زمینه تولید مواد اولیه داروهای زیستی خودکفا هستیم، البته همه تلاش‌ها در همین حد نمانده است و برنامه‌هایی برای تولید مواد اولیه داروهای شیمیایی که بخش بزرگی از بازار دارویی را تشکیل می‌دهد، هم داریم.

وی افزود: تولید ماده اولیه داروهای شیمیایی هم یکی از اهداف ستاد است. در تلاش هستیم تا با کمک دانش‌بنیان‌های داخلی، طی دو تا سه سال این مواد را هم تولید بومی کنیم، به صورت کلی ۱۴۰ داروی زیستی وجود دارد که از این تعداد ۲۲ دارو در کشور تولید شده و قرار است ۳۰ داروی دیگر تا ۱۸ ماه آینده به تولید برسد.

به گزارش ایسنا قانعی در پایان گفت: روند تولید دارو با تهیه مواد اولیه آن آغاز می‌شود و نبود مواد اولیه یعنی وابستگی از صفر تا صد به واردات. اما ایران با تلاش متخصصان خود توانسته این روند را تغییر دهد و با تولید مواد اولیه داروهای زیستی گامی بزرگ برای تامین نیازهای داخلی بردارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه