صادرات تجهیزات پزشکی در سال ۹۸ به بیش از ۲۰ میلیون دلار رسیده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسین صفوی در نشست خبری نمایشگاه توانمندی‌های دارو و تجهیزات پزشکی گفت: در حوزه تجهیزات پزشکی حدود ۷۰۰ شرکت تولیدکننده داریم که حدود ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان هستند و محصولاتی تولید می‌کنند که دارای تکنولوژی بالایی هستند. برخی از این محصولات تنها در ایران و یک کشور دیگر در دنیا تولید می‌شود.

مدیر کل اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو ادامه داد: طی سال‌های گذشته بازار محصولات تجهیزات پزشکی توسعه پیدا کرده است، محصولاتی وارد بازار شده‌اند که هایتک هستند که کاربرد‌های خاصی دارند و پیش از این تنها از طریق واردکنندگان تأمین می‌شدند، اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو این توانمندی را دارد تا محصولات را از نظر کیفی مورد بررسی قرار دهد و با حمایت‌های صورت گرفته و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر اساس اولویت‌های مورد نیاز کشور برخی از محصولات تجهیزات پزشکی تولید شده یا در دست تولید هستند.

وی افزود: در سال ۹۸ بر اساس سیاست‌های حمایت از تولید داخل تعداد محصولاتی که واردات آن‌ها ممنوع شده است نسبت به سال ۹۷ دو برابر افزایش پیدا کرده است و حدود ۴۰۰ قلم تجهیزات پزشکی به طور کامل در داخل کشور تولید می‌شوند که واردات آن‌ها محدود شده است، به منظور تسهیل تولید در سال ۹۸ محصولاتی که در کلاس A قرار دارند تأیید و صدور پروانه آن‌ها به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تفویض شده است. همچنین تجهیزات کلاس B گروه دوم کالا‌های تجهیزات پزشکی هستند که اغلب تجهیزات پزشکی تولیدی داخل کشور را تشکیل می‌دهند. صدور پروانه و تأیید محصول به دانشگاه‌های علوم پزشکی تفویض شد.

صفوی گفت: از اوایل سال ۹۹ صدور پروانه‌های تجهیزات پزشکی به دانشگاه‌های علوم پزشکی تفویض خواهد شد و برون سپاری امور غیر حاکمیتی در دستور کار قرار دارند تا روند تولید و صدور پروانه‌های تجهیزات پزشکی تسهیل شود، ما در اداره کل تجهیزات پزشکی میزی را برای ارائه خدمات به تولیدکنندگان قرار داده‌ایم که با همکاری انجمن‌ها و اتحادیه‌های تجهیزات پزشکی به تولیدکنندگان خدمات لازم را بدهند، یکی از برنامه‌های اداره کل تجهیزات پزشکی ساماندهی تجهیزات پزشکی است از سال‌های گذشته شرکت‌های تجهیزات پزشکی و اصناف فعال در حوزه توزیع تجهیزات پزشکی در سایت اداره کل تجهیزات پزشکی معرفی شده‌اند و تجهیزات پزشکی توزیعی باید از طریق شرکت‌های توزیع کننده در بازار توزیع شوند.

مدیر کل اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: در سال ۹۸ نصب برچسب شناسه و رهگیری کالا بر روی ملزومات و تجهیزات پزشکی تولیدی و وارداتی الزامی شد و رهگیری کالا‌ها به صورت پایلوت آغاز شده و در سال ۹۹ به دنبال توسعه این کار هستیم تا شاهد اتفاقات خوبی در حوزه تجهیزات پزشکی باشیم؛ چرا که آمار توزیع شفاف خواهد شد و از ورود کالا‌های قاچاق جلوگیری می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: ما ابتدا در حوزه تولید ملزومات کلاس A ورود کرده و سپس به حوزه تولید محصولات‌ تک ورود کرده ایم و در تجهیزات سرمایه‌ای مورد استفاده در اتاق عمل و سی سی یو، درمان سرطان و جراحی پیچده با ربات محصولات خوبی داریم. صادرات ما در سال ۹۸ به بیش از ۲۰ میلیون دلار رسیده است و به ۵۰ کشور دنیا صادرات داریم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.