جراحی آنوریسم قفسه سینه و شکمی با تکنولوژی ترکیبی MFM
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نیکی تدین درباره این جراحی که در بیمارستان شهدای تجریش انجام شد، توضیح داد: آنوریسم از بیماری‌های نادر و بدون علامتی است که فرد تا مدت‌ها متوجه وجود آن نمی‌شود و بسیاری اوقات با پاره شدن آنوریسم، علائم شوک و سیاه شدن اندام‌ها به پزشک مراجعه می‌کند که بسیار دیر است.

فوق تخصص جراحی عروق و اندوواسکولار ادامه داد: آئورت بزرگترین رگی است که خون را از قلب خارج می‌کند و به تمام اندام‌ها می‌رساند، عارضه‌های مربوط به آئورت تا زمانی که برای بیمار مشکلی ایجاد نکند، تشخیص داده نمی‌شود، بیماری‌هایی که آئورت را درگیر می‌کند دایسکشن، آنوریسم و ترومبوز است، آنوریسم به معنای گشاد شدگی رگ است که ممکن است در معرض پارگی قرار گیرد.

وی درباره وضعیت بیمار جراحی شده افزود: این فرد حدود یک سال پیش دچار درد سینه شد و علت آن "دایسکشن" در "آئورت توراسیک" تشخیص داده شد و با روش کم تهاجمی درمان شد. در بررسی‌های بعدی این بیمار متوجه آنوریسم در قسمت شکمی آئورت شدیم، برای درمان بیمار به روش قبلی، نیازمند عملی بسیار بزرگ و طولانی بود، بعد از بررسی‌های لازم تصمیم گرفته شد بیمار با یک روش جدید به نام "مولتی لیرفلومدلیتور" که ترکیب استنت گرفت با MFM است، جراحی شود که برای اولین بار در ایران انجام شد.

تدین گفت: آنوریسم آئورت بیشتر سگمان شکمی را درگیر می کند، این بدان معناست که می توان در این موارد برای بیمار زیر شریان های کلیوی عمل باز یا بسته انجام داد. اما چون بسیاری از اوقات تشخیص داده نمی‌شود، برخی کشورها برای مردان بالای ۵۰ سال برنامه معاینه مداوم شکمی را اجرا می‌کنند تا قبل از اینکه این مسئله موجب عارضه شود تشخیص داده شود.

این جراح با اشاره به عدم اجرای این برنامه در کشور و عدم آشنایی مردم با این بیماری گفت: به همین دلیل اکثر بیماران به علت دردهای زیاد در ناحیه پشت به متخصص کلیه مراجعه می‌کنند و چندان فرصت بررسی و انجام عمل‌های بسته مطلوب و دقیق وجود ندارد، بخش وسیعی از این بیماری به ژنتیک مربوط است و عواملی مثل مصرف دخانیات نیز در تشکیل و تشدید آنوریسم آئورت نقش دارد. همچنین برخی سوابق خانوادگی و برخی بیماری‌های عفونی مثل سفلیس که در گذشته شایع‌تر بود از مهمترین علل این بیماری است.

به گزارش ایسنا وی در پایان درباره مهم‌ترین علائم این بیماری تصریح کرد اگر فردی در شکم متوجه توده ضربان دار شد باید به پزشک مراجعه کند. البته این پدیده برخی اوقات در افراد لاغر عادی است، اما باید توسط پزشک تشخیص داده شود، یکی از نکات جالب درباره این بیماری آن است که در افرادی که به علت قند از متفورمین استفاده می کنند، آنوریسم کمتری در آنها دیده می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه