رشد پرونده‌های قصور پزشکی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عباس مسجدی آرانی در مراسم افتتاح ساختمان اداره کمیسیون‌های پزشکی قانونی استان تهران که صبح امروز در محل این ساختمان برگزار شد، گفت: ما هر چه قدر مسلح به سلاح علم باشیم می‌توانیم رضایت بیشتری را از مردم به دست بیاوریم. در بخش کمیسیون‌ها نیز به دلیل نوع پرونده و کمکی که به نظام قضایی کشور برای احقاق حقوق مردم می‌شود سازمان پزشکی قانونی نقش بسیار مهمی را برعهده دارد. 

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به نقش پزشکی قانونی در دفاع از حقوق مردم گفت:‌ این حقوق می‌تواند شامل ابعاد متفاوتی باشد. پزشکی قانونی می‌تواند در تسریع روند رسیدگی به پرونده‌ها اقدامات بسیار مناسبی انجام دهد همچنین می‌تواند در پیشگیری هم موثر باشد. اگر ما در نظام پزشکی قانونی قصوری که اتفاق افتاده را احصا و منتقل کنیم قطعا مردم کمتر آسیب می‌بینند.

وی افزود: ما شاهد رشد ناخوشایندی در بحث پرونده های قصور پزشکی هستیم، این ها به علت هایی از جمله عدم ارتباط صحیح با بیمار، عدم رعایت اخلاق پزشکی، بی دقتی، افزایش بیش از اندازه حجم کار و... بوده است. در این راستا صحبت هایی را با وزارت بهداشت داشتیم و تفاهم نامه‌ای هم با دانشگاه‌ها داریم چرا که هر کدام از این پرونده‌ها می‌توانند یک درس باشد، اما خواهشی از همکاران خود دارم و این است که احترام به مردم جزئی از واجبات کار سازمانی ما است؛ حالا ممکن است این فرد برای دادخواهی آمده باشد یا متهم پرونده باشد. همه اقداماتی که ما انجام می دهیم برای افزایش کیفیت است و ما باید به عدل و انصاف اظهار نظر داشته باشیم.

مسجدی آرانی گفت: سازمان پزشکی قانونی نسبت به برخی از سازمان ها، سازمان نوپایی است و اساسا ما از دردها و مشکلات مضمونی رنج می‌بریم، از این ٣٧۵ مرکز که ما در سراسر کشور داریم حدود ٨٠ مرکز امانی است و بخشی از آن به صورت استیجاری است و برای یک بار باید این مشکل سازمان پزشکی قانونی حل شود. ما در سال ٩٨ نتوانستیم از ٢٠٠ مجوز استخدامی برنامه ششم توسعه استفاده کنیم که این تبعاتش مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کند.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در پایان اضافه کرد: بودجه این سازمان از ابتدا ضعیف برنامه ریزی شده است. حجم کار پزشکی قانونی فراوان است و در شرایط فعلی اگرچه که ما تمام تلاش خود را انجام دادیم اما باید زحمات را جبران کنیم. امیدواریم روز به روز شاهد شکوفایی سازمان پزشکی قانونی باشیم. معتقدم اگر اراده کنیم می توانیم بسیاری از اقدامات را محقق کنیم چرا که علیرغم تمام مشکلات مالی که وجود داشت با اقدامات جهادی توانستیم ١۵ پروژه ملی و استانی را افتتاح کنیم. ارزش ریالی این پروژه ها نزدیک به ٨٠٠ میلیارد ریال است و ٩٠٠٠متر به فضا اضافه شده است.

در ادامه مهدی فروزش مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران گفت: با توجه به حجم کار و ویژگی‌های جمعیتی در استان تهران ضروری بود که فضایی مناسب با حجم فعالیت‌هایمان داشته باشیم؛ اما راهکاری وجود نداشت تا اینکه از طریق قوه قضاییه این فضا در اختیار اداره کل پزشکی قانونی استان تهران قرار گرفت.

وی در پایان افزود: حدود ٢۶ درصد کمیسیون‌های کل کشور در استان تهران است، حدود ۵٢درصد از پرونده های قصور پزشکی نیز در استان تهران است که این حساسیت به خوبی شناسایی و پیگیری شد و خوشبختانه با افتتاح این مرکز خدمات با سرعت بهتری ارائه خواهد شد، خدمات پزشکی قانونی بهتر شده و پرونده‌های کمیسیون از نظر کیفی و کمی افزایش پیدا کرده‌اند.

به گزارش ایسنا در پایان جعفرنژاد رئیس اداره کمیسیون‌های پزشکی قانونی استان تهران از ارجاع بیش از ۴۰۰۰ پرونده قصور پزشکی به این سازمان خبر داد و گفت: طی ده ماهه چهار هزار ۶۷ پرونده درباره قصور پزشکی وارد شده که برای ۲۰۰۰ مورد محکومیت صادر شد و دو هزار پرونده دیگر تبرئه شدند.

وی اضافه کرد: هدف ما استفاده از نیروهای زبده است و دستور العمل هارا اجرایی کرده ایم و جلسات قصور پزشکی اجرایی شدند، زمان رسیدگی به پرونده ها در استان تهران بسیار خوب است قصور پزشکی در سه ماه و پرونده روان پزشکی در دو ماه رسیدگی می‌شوند، ما می‌خواهیم که پزشکان اخلاق حرفه‌ای را رعایت کنند و این امید را به مردم می‌دهیم که هیچ حقی از آنها ضایع نخواهد شد و ما به حرف آنها گوش می‌دهیم و البته مردم باید بدانند که مسبب تمام امور، پزشک نیست.

پایان پیام/

مطالب مشابه