اهم اقدامات وزارت بهداشت در بحران برف استان گیلان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد اسماعیل مطلق در خصوص برف اخیر در استان گیلان گفت: در طی بارش‌های سنگین برف که از عصر روز یکشنبه ۲۰ بهمن ماه آغاز و تا ظهر روز سه‌شنبه ۲۲ بهمن ادامه داشت، برف و کولاک شدیدی بیش از ۱۴ هزار کیلومتر از مساحت استان گیلان را در بر گرفت. میزان این بارش‌ها به حدی بود که ارتفاع برف در برخی از نقاط گیلان به بیش از ۲ متر  رسید که علاوه بر مسدود شدن راه‌ها باعث قطعی برق، آب و گاز شد.

مشاور وزیر بهداشت ادامه داد: قطع شدن برق ۲۵۰ هزار مشترک، قطع شدن آب ۱۲ هزار مشترک، بسته شدن اکثر راه‌های روستایی استان گیلان، خرابی خطوط تلفن و شبکه‌های موبایل، قطعی اینترنت در سطح استان و... از جمله خرابی‌هایی بود که بارش برف سنگین به دنبال داشت، هزار و ۲۲۴ مرکز ارائه خدمت در این استان فعالیت می‌کردند، ۷۵ خانه بهداشت دو آموزشگاه بهورزی، یک ستاد و یک پایگاه بهداشتی و همچنین هفت مرکز تا تاریخ بیست و ششم بهمن ماه دچار آسیب‌هایی شده‌اند.

وی همچنین به ارائه شرح وضعیت موجود در استان گیلان پیش از وقوع برف اشاره کرد و افزود: جمعیتی که به سبب بارش برف زندگی‌شان تحت تأثیر قرار گرفته بود دو میلیون و ۵۳۰ هزار و ۶۸۶ نفر بودند که مجموعا در ۱۶ شهرستان این استان زندگی می‌کردند. از این تعداد ۷ هزار و ۸۳۸ نفر مادر باردار، هزار و ۱۷۵ نفر نوزاد، ۱۴۰ هزار و ۴۱۶ نفر کودک زیر ۵ سال، ۳۳۱ هزار و ۶۳۰ سالمند، ۷۲ هزار و ۹۱۳ نفر بیمار دیابتی، ۳۳۰ نفر بیماران مبتلا به سل، ۴هزار و ۴۹۵ نفر از بیماران اعصاب و روان شدید و ۴هزار و ۵۲۰ بیمار مبتلا به صرع در این منطقه زندگی می‌کنند.

مطلق در خصوص تعداد مادران بارداری که در هنگام بارش برف سنگین به مناطق امن منتقل شده‌اند گفت: از ۲۰ تا ۲۴ بهمن ماه ۱۶۵ مادر باردار به مناطق امن منتقل شدند که از این تعداد ۲۳ نفر زایمان کرده و مادران و نوزادان همگی سلامت هستند. همچنین به علت بسته بودن راه‌ها، اعضای تیم سلامت استان از ۱۱ مادر باردار در منازل‌شان ویزیت به عمل آوردند.

به گزارش ایسنا مشاور وزیر بهداشت در پایان در خصوص سایر اقدامات صورت گرفته در این چند روز بحران در استان گیلان گفت: ۱۹۴ مورد نمونه برداری میکروبی از شبکه‌های آب آشامیدنی، ۱۵۷۰ مورد کلرسنجی آب، معدوم سازی هزار و ۹۵ کیلوگرم مواد غذایی نامطلوب، بازدید از ۱۸۷۵ مرکز تهیه و توزیع غذا، ثبت سندروم‌های ۱۵ گانه و مراقبت موارد مشکوک "شبه آنفلوانزا ۷۸ مورد، بیماری شدید تنفسی ۷۶ مورد، اسهال حاد ۸ مورد" مراقبت از مسافرین در پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی ظرف ۴۸ ساعت گذشته در شهرستان‌های آستارا و انزلی، انجام دو هزار و ۴۴۹ مورد واکسیناسیون در کلیه مراکز خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت و... از اهم اقدامات وزارت بهداشت در مدیریت بحران پیش آمده در استان گیلان بوده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه