سال آینده ۵ واکسن جدید به چرخه واکسیناسیون کشور اضافه می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سورنا ستاری امروز در مراسم تقدیر از توانمندی‌های تولید صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی با بیان اینکه صنعت داروسازی و تجهیزات پزشکی جزو افتخارات کشور هستند، اظهار کرد: تمام اعضای این سیستم را در اختیار داریم، به طوری که در این حوزه شرکت‌های ایرانی در حال فعالیت هستند و نیروی انسانی کافی در این صنعت وجود دارد و از سوی دیگر شاهد کاهش خروج داروسازان از کشور هستیم.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به توانمندی‌های شرکت‌های تجهیزات پزشکی در زمینه تولید محصولی مانند شتاب‌دهنده‌ و سایر محصولات گفت: این صنعت از توانایی بسیار خوبی برخوردار است، به شکلی که می‌توانیم ایده‌ها را به سرعت به محصول تبدیل کنیم. البته وجود سازمان غذا و دارو یکی از علل موفقیت این حوزه به شمار می‌رود، کاش ما در سایر وزارتخانه‌ها از جمله وزارت نفت سازمانی مثل غذا دارو داشتیم تا وقتی محصولی تولید می‌شود بتوانند به راحتی آن محصول را ثبت کنند و وارد بازار شود.

وی افزود: ۱۰۰ شرکت در حوزه سلول‌های بنیادی در حال فعالیت هستند، تلاش خواهیم کرد تا این شرکت‌ها را تقویت کنیم، یک شرکت داخلی برنامه‌ریزی برای تولید انسولین را آغاز کرده است، سال آینده نیز ۵ واکسن جدید به چرخه واکسیناسیون کشور اضافه می‌شوند، واکسن‌های HPV که در مراحل پایانی تایید هست، آنفلوآنزا، پنوموکوک، روتا ویروس و لیشمانیا از جمله این واکسن‌ها هستند.

به گزارش ایسنا ستاری در پایان اضافه کرد: تجهیزات پزشکی نیز از اولویت‌های معاونت علمی ریاست‌جمهوری است، پیچیدگی‌ دستگاه‌ها شناسایی شد و به دنبال حمایت از تولیدکننده داخلی هستیم، باید از تحریم‌ها به عنوان یک فرصت برای تقویت صنایع داخلی استفاده کنیم، سالانه حدود ۲۵۰ الی ۳۰۰ میلیون یورو صرف واردات سموم می‌شود که این حرکت باید به سمت تولید بیوتک برود. باید از این طریق بتوانیم آینده خوبی را برای جوانان و ایجاد اشتغال در کشور داشته باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه