حتی من هم توانایی دسترسی به برخی آمار و اطلاعات ریز را نداشتم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در مراسم تقدیر از توانمندی‌های تولیدی صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س)، گفت: امسال سال بسیار سختی از نظر اقتصادی پیش روی ما بود؛ یعنی سخت‌ترین سال اقتصادی پس از انقلاب. بنده زمانی که به وزارت بهداشت آمدم به مردم قول دادم که نخواهم گذاشت مشکلی برای تامین دارو برای آنها به وجود آید و امسال علی‌رغم سختی‌های موجود توانستیم اوضاع تقریبا قابل قبولی داشته باشیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: اوضاع‌مان در حال حاضر نسبت به مدت مشابه در سال قبل بسیار بهبود یافته است؛ به شکلی که بیشترین بها را به تولیدات علمی دادیم و ۲۵ درصد واردات دارو را کاهش دادیم که منجر به صرفه‌جویی ۶۰۰ میلیون یورویی شد، سال گذشته سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو ارزبری در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی داشتیم که امسال این عدد به سه میلیارد یورو خواهد رسید که نمایانگر صرفه‌جویی‌های ارزی ما است. در همین زمینه ۲۰ درصد حاشیه امن بیشتر برای ذخیره دارو ایجاد کردیم و هزینه‌های قیمت تمام شده نسبت به سال گذشته با افزایش روبه‌رو بود.

وی افزود: توانمندی‌های کشور در زمینه‌ی تولید دارو و تجهیزات به بالاترین حد خود رسیده است، این توانمندی‌ها را متوجه تمام نقاط کشور حتی محروم‌ترین نقاط می‌بینم، امسال در سازمان غذا و دارو که یکی از تشکیلات منسجم کشور است کاری کردیم که تولید کنندگان کمترین مشکل را داشته باشند. گرچه که همواره گلایه‌هایی وجود دارد، اما تلاشمان نسبت به گذشته دو چندان شد. در گذشته مانند امروز بروکراسی‌های قوی وجود داشت اما نه برای همه، من پرونده‌هایی را می‌دیدیم که برخی داروی تولیدی‌شان بدون گذران کارآزمایی بالینی به بازار وارد کرده بودند.

نمکی با اشاره به این که حتی به یک مورد تبعیض و تخلف در حوزه تولید دارو و تجهیزات رسیدگی می‌کند، در عین حال بر لزوم حمایت از تولیدات شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد و گفت: در هیچ دوره‌ای وزیری نبوده که به دانشگاه‌های علوم پزشکی بگوید حق ندارید اگر محصولی ایرانی تولید می‌شود، مشابه خارجی آن را وارد کنید. در همین زمینه برای این که حمایت خود را از این عزیزان نشان دهیم ۱۰ دستگاه رادیوتراپی را پیش خرید کردیم. همچنین حدود ۱۱۰۰ دستگاه دیالیز نیز پیش خرید شد. اینها از سیاست‌های جدید ما است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: من اجازه نمی‌دهم توانمندی‌های کشور لگدمال بولدوزر واردات شود البته این سخن به آن معنا نیست که حاضریم حتی به قیمت جان بیماران درب‌های واردات را ببندیم. بلکه در مواردی که سلامت مردم در میان باشد واردات نیز صورت خواهد گرفت. به عنوان مثال در دوره اوج آنفلوآنزای H۱N۱ اجازه واردات دارو را دادم تا مردم در رنج نباشند.

وی با تاکید بر لزوم یاری کردن تولید کنندگان اضافه کرد: امسال انحصار را در تولید دارو و تجهیزات شکستیم و اجازه ندادیم که سازمان غذا و دارو تحت تاثیر جریانی خاص قرار گیرد. کسانی که توانمندی لازم برای تولیدات را داشتند باید بتواند به عرصه تولید ورود کند، هنگام ورود من به وزارت بهداشت موضوع کمبود مواد اولیه در کارخانه‌های دارویی یک مشکل حاد بود، اما امروزه بین ۳ تا ۸ ماه حداقل زمانی است که کارخانه‌ها ذخیره مناسب دارند.

نمکی با انتقاد از عملکرد ناقص سامانه اطلاع رسانی تی‌تک گفت: حتی من به عنوان وزیر بهداشت نیز توانایی دسترسی به برخی از آمار و اطلاعات بسیار ریز را نداشتم. اما امروز با اقدامات گسترده‌ای که بر روی این سامانه انجام شده است تمام خطاهای سیستم را یافته‌ایم، در گذشته‌های دور و پیش از انقلاب توانایی تولید ۲۵ درصد از داروها را داخل کشور داشتیم. این توانایی امروز به مرز ۹۷ درصد رسیده است. البته هنگامی که شروع به خودکفایی کردیم خود صنعت داروسازی جور خودش را کشید تا به مراحل بالاتر صعود کنند.

وزیر بهداشت به یکی از گلایه‌های دست اندرکاران تولید تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود: مدتی پیش از آن جایی که به دنبال ورود داروی تاریخ مصرف گذشته به اتاق عمل، بیماری دچار مشکل شده بود، آیین‌نامه‌ای را تصویب کردیم که داروساز داروخانه بیمارستان باید تایید کننده اصالت ملزومات و داروهای مصرفی بیمارستانی به ویژه در اتاق عمل باشد تا خدای نکرده بیماری به علت استفاده از داروی تاریخ مصرف گذشته دچار مشکل نشود. پس از این آیین‌نامه این برداشت به وجود آمد که داروسازان حق دخالت در امور تجهیزات فنی را دارند که این موضوع سوءتفاهمی بیش نیست و این نوید را به شما می‌دهم که به دنبال تعریف مرزبندی‌های دقیقی برای حوزه تجهیزات پزشکی هستیم.

به گزارش ایسنا وی در حاشیه این مراسم با حضور در جمع خبرنگاران، با اشاره به انتخابات مجلس پیش رو گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ما صندوق رای را پشتوانه وجاهت و نظام مردم سالاری دینی خودمان می‌دانیم و بنده هم به عنوان خدمتگذاری کوچک از مردم می‌خواهم مشارکت خوبی داشته باشند تا پیامی را به بیرون به کسانی که ما را در محاصره قرار می‌دهند، بفرستیم که ما همواره مملکت و نظام مقدس خود را حمایت خواهیم کرد.

نمکی در پایان در خصوص آخرین وضعیت دانشجویان بازگشته از چین گفت: تا کنون هیچ مورد مثبتی در کشور نداشتیم و دانشجویان نیز از امروز می‌توانستند به آغوش خانواده هایشان باز گردند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.