سوء‌تغذیه وابسته به درمان سرطان باعث نتایج نامطلوب درمانی می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی شادنوش با تاکید بر اینکه تغذیه کافی برای همه کودکان بویژه برای کودکانی مبتلا به سرطان و تحت درمان با داروهای ضد سرطان ضروری است اظهار کرد: سرطان و درمان‌های آن باعث ایجاد اثرات موضعی مثل التهاب روده، انسداد روده یا سندروم‌های سوء جذب مثل نارسایی پانکراس شده که منجر به ضعف، کاهش وزن، رشد ناکافی و نهایتا سوء تغذیه می‌شود.

متخصص تغذیه مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: سوء‌تغذیه شناخته شده در ۶ تا ۵۰ درصد کودکان مبتلا به سرطان مشاهده شده است، نوع سرطان، محل آن، سطح گسترش آن و روش استفاده شده برای بررسی وضعیت تغذیه‌ای می‌تواند تفاوت گسترده‌ای در تخمین سوء‌تغذیه را توضیح دهد. علاوه بر این، سن کودک و وضعیت رشد در کودکان بر روی وضعیت تغذیه‌ای در زمان تشخیص تأثیر می‌گذارند.

وی افزود: همچنین سوء‌تغذیه در کودکان مبتلا به سرطان در روند درمان می‌تواند رخ دهد، به طوری که مشاهده شده ۳۲-۸ درصد این کودکان دچار سوء تغذیه حین درمان می‌شوند، کودکان نسبت به بزرگسالان نیاز به انرژی بیشتری به ازای وزن بدن دارند، این مساله به دلیل تفاوت در ترکیب بدن، نسبت کمتر ذخایر چربی "آب بیشتر و چربی کمتر" و نیاز به انرژی مداوم برای رشد و نمو است.

شادنوش گفت: نیازهای تغذیه‌ای برای شیرخواران، کودکان و نوجوانان دارای سرطان براساس نیازهای فردی کودک تخمین زده می‌شود. علیرغم عدم فعالیت فیزیکی، نیاز به انرژی ممکن است در روند درمان سرطان و یا در اثر عوارض جانبی آن افزایش یابد. همچنین نیاز به انرژی کودکانی که تحت درمان‌های شدید قرار می‌گیرند، ممکن است کاهش یابد زیرا عموما فعالیت آنها کمتر از فعالیت عادی خواهد بود.  

متخصص تغذیه مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: به علت استرس‌های ناشی از بیماری نیاز به پروتئین برای کودکان دارای سرطان بیشتر از کودکان سالم است، چربی نیز یک درشت مغذی ضروری برای کودکان به شمار می‌رود. زمانی که چربی در بدن به عنوان یک منبع انرژی در دسترس باشد، بدن از این ترکیب برای تولید انرژی استفاده می‌کند. همچنین چربی در جذب ویتامین‌های محلول در چربی شامل ویتامین‌های D، A،  E و K نقش دارد و اسیدهای چرب ضروری را که بدن قادر به سنتز آنها نمی‌باشد، فراهم می آورد.

به گزارش ایسنا وی در پایان ویتامین‌ها و مواد معدنی را برای رشد و نمو ضروری دانست و اضافه کرد: دریافت ناکافی انرژی و درشت مغذی‌ها می‌تواند کودک را در معرض خطر اختلال رشد و بیماری‌های ناشی از کمبودهای تغذیه‌ای قرار دهد. بنابراین کودکان در معرض دریافت ناکافی تغذیه‌ای ممکن است از مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی سود ببرند، کلسیم و ویتامین D دو ریزمغذی مورد نیاز برای کودکان مبتلا به سرطان است، البته توصیه می‌شود که دریافت مکمل‌های مورد نیاز، تحت نظر متخصصین تغذیه صورت گیرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه