اقدامات وزارت بهداشت برای مقابله با بحران برف در اردبیل
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد اسماعیل مطلق با بیان اینکه بارش برف سنگین در شهرستان خلخال زندگی ۸۰ هزار نفر تحت تاثیر قرار داد، گفت: بارش برف شدید و کولاک سبب مسدود شدن راه‌های مواصلاتی برخی روستاها با شهر و قطع شدن آب، برق و تلفن برخی مشترکان شد همچنین ۱۲ مرکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی و ۵۵ خانه بهداشت در واقعه اخیر درگیر بحران شدند.

مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت به خدمت‌رسانی مراکز بهداشتی درمانی اشاره کرد و گفت: از ۴۸۵ زن باردار ساکن در منطقه از ۲۱۰ مادر باردار پرخطر مراقبت به عمل آمد که از این تعداد هیچ یک زایمان نکردند و مادر و جنین هر دو در سلامت کامل به سر می‌برند همچنین با تاکید بر خدمت رسانی به سایر گروه‌های آسیب‌پذیر خدمات سلامت به ۱۳ هزار و ۱۴۵ سالمند، ۵۳۷۹ کودک زیر ۵ سال و ۶۷ نوزاد به طور ویژه ارایه شد.

وی در خصوص سایر خدمات ارائه شده افزود: مراقبت از ۳۱۰ نفر مبتلا به فشار خون بالا ،۱۹۸ بیمار دیابتیک، مراقبت و پیگیری چهاربیمار مسلول ساکن در منطقه، مراقبت از ۱۲ مورد بیمار شبه آنفلوآنزا و یک مورد عفونت شدید تنفسی، ۳۲۱ کلرسنجی آب شرب، ۸۵ مورد نمونه‌برداری میکروبی آب شرب، توزیع ۱۰۰۰ بسته آب بهداشتی، بازدید از ۶۲ مکان تهیه و توزیع غذا، اعزام یک فروند بالگرد جمعیت هلال احمر از استان زنجان به خلخال، امداد رسانی هوایی برای تامین نان وذوقه هشت روستای در محاصره برف و ... از اهم اقدامات صورت گرفته در شهرستان خلخال است.

مطلق گفت: بارش برف و کولاک در شهرستان "خلخال" بالغ بر ۱۷ میلیارد ریال به تاسیسات آبرسانی این شهرستان خسارت وارد کرده است، بارش شدید برف در شهرستان "نمین" از دیگر توابع استان اردبیل نیز مشکلاتی را برای مردم به همراه داشته است، در این منطقه نیز زندگی ۵۹هزار و ۵۷۹ نفر تحت تاثیر بارش برف قرار گرفتند که از این تعداد ۶۴۰ زن باردار، ۳۶ نوزاد، ۴۷۰۱ کودک زیر ۵ سال،۷۳۳۲ سالمند، ۳۴۶۳ بیمار فشار خون، ۱۵۱۵ نفر بیمار دیابتی، چهار بیمار مسلول، ۵۰۸ بیمار اعصاب و روان و ۱۵۶ بیمار مبتلا به صرع شناسایی شدند.

مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت امدادرسانی به زنان باردار شهرستان "نمین" استان اردبیل گفت: اعزام با فوریت سه زن باردار به‌صورت سقط ناقص، خونریزی و شروع دردهای زایمانی، اعزام هوایی دو مادر به مراکز درمانی،‌ زایمان پنج مادر و در مجموع ارائه سایر خدمات به ۳۷ زن باردار در بحران برف اخیر انجام شد.

به گزارش ایسنا وی در پایان در تشریح دیگر اقدامات صورت گرفته در شهرستان "نمین" اظهار کرد: پنج مورد واکسیناسیون کودکان، مدیریت یک مورد طغیان بیماری‌های منتقله از آب و غذا،۱۸۰ مورد کلرسنجی آب، برگزاری گشت‌های مشترک با سازمان دامپزشکی و... از جمله خدمات ارائه شده در این شهرستان بود.

پایان پیام/

مطالب مشابه