عمر مفید ماسک‌های فیلتردار n۹۵  بین ۸ تا ۱۲ ساعت است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود مردانی با اشاره به اینکه تا ۸۰ درصد عفونت کروناویروس بی‌علامت است،‌ گفت: در ۲۰ درصد موارد علامت بیماری آشکار می‌شود که ۲.۵ درصد افراد مبتلا دچار علائم شدید شده و ۱۳درصد از آن ۲.۵درصد ممکن است جان خود را از دست بدهند.

عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با بیان اینکه شدت آلودگی ویروس به شدت بالا است در عین حال بر لزوم رعایت نکات بهداشتی تاکید کرد و گفت: دوره آلوده کنندگی از زمان شروع علائم کروناویروس آغاز شده و تا پایان دوره بیماری می‌تواند همراه بیمار باشد. این ویروس از ۲ ساعت تا ۹ روز می‌تواند روی سطوح بماند به همین دلیل رعایت نکات بهداشتی از ضروری‌ترین مسائل است.

وی افزود: اکنون به دلیل ترس از ابتلا به کروناویروس، مراجعه بی‌دلیل به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها افزایش یافته است، این موضوع به دلیل استرسی است که افراد جامعه متحمل می‌شوند. مردم باید بدانند میان سرماخوردگی و ابتلا به کروناویروس تفاوت‌هایی وجود دارد و تنها کسانی می‌توانند مشکوک به کروناویروس باشند که علائم ویروسی در دستگاه تنفسی فوقانی خود، تب بالا و طولانی مدت دارند.

مردانی گفت: افراد مبتلا به بیماری‌های شبه آنفلوآنزا بهتر است در منزل استراحت کرده و از حضور در اماکن عمومی و دست دادن و روبروسی کردن با سایر افراد خودداری کنند، حرارت می‌تواند ویروس را از بین ببرد به همین دلیل مردم می‌توانند بدون نگرانی به شرطی که بدون واسطه نان را از نانوایی خریداری کنند، اقدام به تهیه و مصرف نان کنند. 

عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا تاکید کرد: حضور در مکان‌هایی که تجمعات انسانی وجود دارد توصیه نمی‌شود،‌ افزود: در شرایط خاصی مانند حالا شاید لازم باشد افراد  از حضور در باشگاه‌ها و استخرهای شلوع، آرایشگاه‌ها و... خودداری کنند و تردد با وسایل نقلیه همگانی در صورت لزوم صورت گیرد. رعایت این نکات می‌تواند به حفظ سلامت آنها کمک کند.

وی استفاده از ماسک را برای تمام مردم ضروری ندانست و خاطرنشان کرد: به مردم توصیه می‌کنیم اقدام به خرید تعداد بالای ماسک و ذخیره سازی آن نکنند؛ در حال حاضر کارخانه‌های تولید ماسک در سه شیفت در حال فعالیت هستند تا مشکلی برای تامین آن به وجود نیاید. عمر مفید ماسک‌های یک لایه حدود ۲ تا ۳ ساعت است و عمر مفید ماسک‌های فیلتردار n۹۵  بین ۸تا ۱۲ ساعت است البته،‌ این نوع ماسک بهتر است توسط کسانی مصرف شود که با افراد دارای علامت بیماری سر و کار دارند.

مردانی پرستاران و کادر درمانی را در خط مقدم مقابله با کروناویروس خواند و تصریح کرد: در کشور چین ۱۷۰۰ نفر از کادر درمانی به کروناویروس مبتلا شدند و در کشور خودمان نیز یک پزشک به دلیل ابتلا به بیماری جان خود را از دست داده‌ است؛‌ از این رو تهیه وسایل حفاظت شخصی برای این عزیزان در بیمارستان‌ها از نکات حائز اهمیت است، مردم از مراجعه غیرضرور به دندانپزشکی خودداری کنند. 

عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا تبادل پول کاغذی را راهی برای انتقال بیماری‌ها خواند و افزود: بهتر است از کارت‌های عابربانک استفاده کنیم و فروشندگان نیز به طور مکرر اقدام به ضدعفونی کردن دستگاه‌های کارتخوان خود کنند، همچنین لزومی ندارد همه افراد این تست‌ها را انجام دهند. ۸۰ میلیون نفر در ایران زندگی می‌کنند آیا این امکان وجود دارد که همه تست تشخیصی دهند؟ بهتر است از ورود مواد غذایی از کشورهای آلوده نیز خودداری کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه