ضرورتی ندارد همه برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا ماسک بزنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علی نوبخت حقیقی با اشاره به اعلام وزارت بهداشت مبنی بر کشف چند مورد بیمار مبتلا به ویروس کرونا گفت: مهمترین مولفه برای مبارزه با این ویروس داشتن آگاهی است. ضرورتی ندارد همه از ماسک استفاده کنند ماسک برای کسانی است که دچار تب، آبریزش و سرماخوردگی شده‌اند و با این کار از انتقال ویروس جلوگیری می‌شود؛ به جای استفاده از ماسک حتی الامکان از حضور در مجامع و اماکن شلوغ خودداری شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: القای استفاده از ماسک به عنوان روش پیشگیرانه تنها باعث ایحاد بازار سیاه توسط برخی سودجو می شود ضمن آن که وزیر بهداشت هم اعلام کرد به تعداد کافی ماسک وجود دارد و به کسانی که ضرورت استفاده از ماسک دارند، به صورت رایگان داده می‌شود پس این درست نیست که افراد به داروخانه‌ها رفته و بگویند ماسک می‌خواهیم چون با افزایش تقاضا سودجویان وارد عرصه شده و بازار سیاه ایجاد می‌کنند، در برخی از کشورها مجازات این سودجویان اعدام است؛ در کشور ما نیز افرادی که با جان مردم بازی می کنند، منتظر مجازات های سختی باشند.

وی افزود: پزشکان، براساس تشخیص‌شان ماسک رابرای افراد خاص تجویز می‌کنند آن هم به این دلیل که بیماری را به  مردم منتقل نکنند، کما این که در اکثر مراکز بهداشتی و بیمارستانی در صورت نیاز ماسک به صورت رایگان داده می‌شود. لازم است در این باره رسانه‌ها روشنگری کنند و به مردم بگویند که این فضا تنها شرایط را برای سودجویان بهتر می‌کند.

نوبخت درباره کمیاب شدن ژل‌های ضدعفونی کننده و یا گران شدن آن هم گفت: مردم احتیاجی به ژل‌های ضدعفونی کننده ندارند به جای آن می‌توانند دست‌ها را با آب و صابون بشویند که کفایت می‌کند، گاهی استرس و اضطراب بدتر از این ویروس است. کرونا همچون سرماخوردگی بوده که ۸۰ درصد بهبود پیدا می‌کنند در همین باره انستیتو روانپزشکی تهران کلیپی را منتشر کرده که لازم است رسانه‌ها آن را گسترش داده تا مردم با دیدن آن در جریان این بیماری قرار گرفته و مقداری از  اضطراب آنها کم شود.

به گزارش ایسنا رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان از رسانه‌ها به خصوص رادیو و تلویزیون درخواست کرد که با تمام قوا پای کار آیند و اضافه کرد: نقش رسانه‌ها بسیار مهم است همانطور که رادیو و تلویزیون در روز انتخابات تمامی هم  و غم خود را برای این موضوع گذاشت لازم است از این به بعد در این باره اطلاع رسانی کامل کنند و به مردم توضیح دهد که اخبار مربوطه باید از مبادی رسمی و وزارت بهداشت منتشر شود این کمک بزرگی به مردم در مهار کرونا می‌کنند؛ وزارت بهداشت نیز در چند نوبت از طریق صداوسیما اخبار مربوطه را به اطلاع مردم برساند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.