مراجعه معتادان به مراکز درمانی از هفته‌ای یکبار به ۲ یا ۳ هفته یکبار کاهش یابد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فاطمه خوشنویسان با بیان اینکه تماس دستی و قطرات تنفسی مهم‌ترین راه انتقال ویروس کروناست، به معتادان توصیه کرد که میزان تماس‌های خود را با یکدیگر کاهش دهند، از ماسک استفاده کنند و به صورت مکرر دست‌های خود را بشویند.

مسئول صنف درمانگران اعتیاد استان تهران ادامه داد: از آنجایی که گفته می‌شود تماس‌های دستی یکی از عوامل انتقال ویروس‌هاست و باتوجه به اینکه ورود و خروج بیماران در مراکز درمان سرپایی از طریق امضا و یا اثرانگشت در دفتر ثبت روزانه انجام می شود، در همین راستا نیز درخواست شده است که مراکز در این شرایط حاد برای ثبت ورود و خروج معتادان از خودکار مشترک و استامپ استفاده نکنند.

وی همچنین به معتادان توصیه کرد که نقل و انتقالات مالی خود را کاهش دهند و حتی‌المقدور برای هزینه ماهانه درمان به جای اسکناس از دستگاه‌های خودپرداز استفاده کنند.

خوشنویسان با اشاره به عملکرد گرمخانه‌ها، کمپ‌ها و شلترها به منظور کاهش احتمال انتقال ویروس‌کرونا گفت: گرمخانه‌ها باید رعایت بهداشت محیط را در دستور کار خود قرار دهند و به طور مداوم مراقب رعایت بهداشت فردی و اولیه بیماران باشند. همچنین باتوجه به اینکه فضاهایی مانند گرمخانه‌ها فضاهایی تجمعی هستند توصیه می‌شود که از ماسک استفاده شود.

مسئول صنف درمانگران اعتیاد استان تهران تصریح کرد: معتادان برای دریافت داروهای درمانی،‌ هفته‌ای یک‌ مرتبه به مراکز درمان سرپایی مراجعه کنند، روز گذشته از معاونت درمان دانشگاه‌ها درخواست شد تا در این شرایط میزان مراجعه بیماران از حدود هفته‌ای یکبار به دو هفته‌ یا سه هفته یکبار تقلیل و از این طریق تردد معتادان کاهش یابد و این امکان فراهم شود که داروهای معتادانی که مشکوک به کرونا ویروس هستند نیز از طریق پیک به دست آنها برسد، همچنین درخواست شد گروه‌درمانی‌ها در مراکز درمانی موقتا برگزار نشود که هنوز با این درخواست موافقت نشده است اما ما مجددا پیگیر آن خواهیم بود.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: استفاده از ماسک احتمال انتقال بیماری‌ را کاهش می‌دهد، در صورتی که معتادان در میان خود افراد مشکوک به سرماخوردگی مشاهده کردند سریعا به مسئولان و پزشکان گرمخانه‌ها گزارش دهند تا فرد مشکوک قرنطینه شود. در همین راستا نیز لازم است گرمخانه‌ها فضایی را به عنوان قرنطینه در نظر بگیرند.

پایان پیام/

مطالب مشابه