مردم فعلا از سفرهای غیرضروری خودداری کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در خصوص اینکه آیا در ورودی و خروجی فرودگاه ها، ایستگاه های قطار و مترو برای افرادی که قصد سفر دارند، تهمیداتی برای پیشگیری از ابتلا و گسترش ویروس کرونا اندیشیده شده گفت: من اولا" توصیه می کنم که مردم تا می توانند فعلا به سفر نروند و این خیلی کار مناسبی نیست، اما ما اتوبوس ها، قطارها و هواپیماها و نظایر آن را ضد عفونی می کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما تمامی ورودی های کشور را از همان اول با قطع پروازها از چین بستیم و در ۳۶ مبداء ورودی زمینی، هوایی و دریایی این کار را انجام دادیم و تمامی ورودی ها را چک کردیم و تمامی موارد مشکوک را بررسی و ارزیابی کردیم و آنهایی را که لازم بود به قرنطینه بردیم.

وی افزود: در زمان حاضر هم آمادگی داریم و اعلام کردیم که گواهی سلامت به تمامی افرادی که می خواهند از کشور خارج بشوند، بدهیم که الان در فرودگاه این کار را انجام می دهیم اما برای اینکه مبادا فردی خودش مشکوک، خانواده اش سالم یا بعلکس باشند و این موضوع مانع از سفر جمعی اش بشود، خواهش کردیم مردم ۲۴ ساعت قبل از پرواز در محلی که ما اعلام می کنیم حضور پیدا کنند و برای صدور گواهی سلامت اقدام کنند.

نمکی در خصوص اینکه آخرین آمار جدید بیماری کرونا در ایران چقدر است گفت: آخرین آماری که عرض کردم در رابطه با موارد جدید ۱۵ مورد جدید است که گزارش و تایید شده که ۳ مورد آن آزمایش شده و سه مورد مرگ هم داشته ایم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه با همکاری شورای تامین استان قم تمهیداتی اندیشیده شده است که مردم مجبور به سفر به سایر نقاط نباشند، گفت: با شیوه قرنطینه سازی شهرها موافق نیستیم؛ چراکه مردم با هوشمندی خود در منزل می‌مانند و نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند. گزارش‌هایی از میزان بروز بیماری در این جلسه ارائه شد و مباحثی پیرامون تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها دنبال شد. 

وی با اشاره به برگزاری ستاد کشوری کنترل کروناویروس با دستور رئیس جمهور اظهار کرد: این سومین جلسه‌ای بود که با حضور سایر وزرا و معاون اول رئیس جمهور امروز برگزار شد.

نمکی ادامه داد: همچنان کانون آلودگی به ویروس شهر قم است،‌ با همکاری شورای تامین استان تمهیداتی اندیشیده شده است و امکانات برای مردم استان فراهم است که مردم مجبور به سفر به سایر نقاط نباشند. بنده و همکارانم با شیوه قرنطینه سازی شهرها موافق نیستیم چراکه مردم با هوشمندی خود در منزل می‌مانند و با رعایت توصیه‌های بهداشتی ما می‌توانند در جلوگیری از زنجیره انتقال بیماری نقش آفرین باشند.

وزیر بهداشت در پایان گفت: یکی از مشکلات در استان قم کمبود ماسک و مواد شوینده بود، به دنبال این موضوع مقرر شد تا بسته‌ای شامل ماسک،‌ شوینده و بروشور در اختیار خانواده‌ها در استان قم قرار گیرد.

ویروس کرونا از دی ماه گذشته تا کنون بیش از دو هزار قربانی گرفته است. تقریبا تمامی جانباختگان از چین، ‌کشوری که ویروس از آنجا شیوع پیدا کرد، هستند. چهار نفر نیز در ایران بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌ اند. ایران بعد از چین دومین آمار فوتی کرونا در جهان را دارد.
بیماری جدید کرونا با نام "کووید-۱۹" از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی "دی ماه" در استان هوبی چین شیوع یافت و تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۲۳۳ تن را گرفته است.

کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز "یکشنبه" گفت: تعداد تلفات بیماری کرونا در ایران به هشت و تعداد مبتلایان به ۴۳ نفر رسید. ایرنا - ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه