در حال حاضر وزارت بهداشت توصیه‌ای برای تعطیلی مدارس ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کیانوش جهانپور گفت: وزارت بهداشت در حال حاضر توصیه‌ای بر تعطیلی مدارس ندارد و چنانچه تصمیمی در این زمینه گرفته شود خارج از نظام سلامت است، متاسفانه طی دو روز اخیر با تعطیلی مدارس ترددهای درون شهری و برون‌شهری افزایش پیدا کرده است و از دو شهر تهران و قم که کانون بیماری بوده‌اند مسافر تردد کرده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: اگر کودکان و نوجوان به ویروس کرونا مبتلا شوند در بدن آن‌ها به صورت بسیار ضعیف نمود پیدا خواهد کرد، دانشگاه‌ها به جز دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز تا پایان هفته تعطیل خواهند بود اما فقط کلاس‌های درس برگزار نمی‌شود. اعضای کادر اداری و هیات علمی‌ دانشگاه‌ها باید در محل کار حضور پیدا کنند، از دیدگاه وزارت بهداشت و در قرارگاه مدیریت و کنترل بیماری کرونا ویروس جدید یا کووید_ ۱۹، قائل به تعطیلی مدارس نیستیم. با ارزیابی های کارشناسی اعتقاد بر این نیست که تعطیلی مدارس در مسیر پیشگیری و کاهش شیوع، کمک کند. حتی در روزهایی که با تعطیلی مدارس مواجه بودیم، شاهد افزایش سفره های بین شهری خانواده ها بودیم که از دیدگاه این موضوع عامل خطر و ریسک در افزایش شیوع و بیماری خواهد بود، اگر هم جایی تعطیل شود یا تعطیلی ادامه یابد، از سوی وزارت بهداشت نبوده و نهاد دیگری تصمیم گیری کرده است.

وی با اشاره به جلسه ای که امروز با مدیران روابط عمومی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد افزود: بسیج ملی مقابله با کرونا ویروس با هشتگ "کرونا را شکست می دهیم"، با دستور وزیر بهداشت آغاز به کار کرد، با توجه به کلید خوردن بسیج ملی مقابله با کروناویروس، امروز در جمع مجازی با روابط عمومی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، جلسه ای برگزار شد که ضمن بررسی برنامه ها و اهداف ابتدایی، از فاز یک این بسیج، با هشتگ "کرونا را شکست می دهیم" رونمایی شد. امیدواریم ظرف روزهای آینده با همکاری و تعامل خوب با رسانه ها و تعامل دو سویه با رسانه های محلی و استانی، شاهد جهشی در اطلاع رسانی و آموزش عمومی در جهت اهداف این کمپین که قاعدتا کنترل و مدیریت بیماری کروناویروس جدید و مقابله با انتشار و شیوع این ویروس است، باشیم.

جهانپور گفت: امیدوارم بتوانیم به زودی خبر مهار و کنترل این ویروس و در نهایت کنترل کامل و حذف این بیماری را اعلام کنیم، با توجه به گزارش های ماه های اخیر که این بیماری نوپدید ظهور یافته ، این بیماری یا در کودکان و نوجوانان ظاهر نمیشود و یا با علائم خفیف بروز پیدا میکند. توصیه مهم ما رعایت نکات بهداشتی فردی است. بچه ها بعد از آمدن از مدرسه دست هایشان را با آب و صابون مایع به مدت ۴۰ ثانیه بشویند. در عین حال قرار شد در مدارس به صورت نمادین زنگ "شستن دست ها" را داشته باشیم، در عین حال در وزارت بهداشت از دانش‌آموزان به عنوان سفیران سلامت خانوار استفاده می‌کنیم که از پیام‌آوری دانش‌آموزان برای اطلاع رسانی و فعال شدن هشتگ "کرونا را شکست می‌دهیم" و ارتقاء انگیزه عمومی برای مقابله با کروناویروس استفاده می کنیم.

به گزارش ایسنا رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پایان درباره ضدعفونی مدارس و خوابگاه ها گفت: اقداماتی هم در مدارس و خوابگاه های دانشجویی در استان هایی که موارد کرونا در آن ها دیده شده است، در جهت ضد عفونی و اصطلاحا سم پاشی انجام شده که در صورت عدم تعطیلی مدارس تداوم می یابد. از نظر ما در این مقطع زمانی مدارس آمادگی پذیرش دانش آموزان را دارند.

پایان پیام/

مطالب مشابه