صدور مجوز برای واردات ماسک‌های تنفسی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا رحمانی در نشست هماهنگی طرح نظارت و بازرسی ویژه نوروز و ماه مبارک رمضان، با بیان اینکه ظرفیت‌های تولیدی مناسبی در حوزه صنایع غذایی وجود دارد، از افزایش ۲۰ درصدی تولید مواد غذایی در ۱۰ ماهه امسال خبر داد و گفت: بخشی از کالاهای اساسی وارداتی نیز بیشتر از سال‌های قبل وارد شده است.

وزیر صمت ادامه داد: شیوع ویروس کرونا به دو حالت در بازار اثرگذار بوده است، تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و فضاسازی‌های رسانه‌ای، قیمت برخی کالاها افزایش یافته است. از طرف دیگر مصرف برخی اقلام بهداشتی نیز به شدت افزایش یافته که طبیعی است، شیوع ویروس کرونا برای برخی دشمنان این فرصت طلبی را ایجاد کرد که بازار را به هم بریزند. البته برخی از فروشندگان نیز از این موضوع به عنوان یک فرصت یاد کردند و کالا را احتکار یا گرانفروشی کردند.

وی از استان‌های کشور درخواست کرد که جلسات ستاد تنظیم بازار را به صورت مستمر با حضور استانداران برگزار کنند و افزود: تلاش داریم بتوانیم تولید اقلام بهداشتی را که این روزها بیشتر مورد توجه و نیاز مردم است، افزایش دهیم، کمبودی در زمینه شکر وجود ندارد، اگر عرضه با وقفه ایجاد شود، برخی به سمت احتکار حرکت می‌کنند. البته شکر به اندازه کافی در کشور وجود دارد و حتی ما متهم به این بودیم که چرا اینقدر شکر ذخیره سازی شده است؛ بنابراین فقط باید این کالا در بازار  عرضه شود.

رحمانی از فعالیت ۱۴ واحد فعال بزرگ در بخش مواد ضدعفونی کننده خبر داد و گفت: اکنون نمایندگان وزارت صمت در این کارخانه‌ها مستقر شده‌اند تا مشکلاتشان را رفع کنند؛ بنابراین مشکلی برای کالارسانی در بازار نداریم، هماهنگی با وزارت بهداشت برای صدور مجوزهای کوتاه مدت به برخی واحدهای تولیدی برای تغییر خط تولیدی نیز انجام شده تا آن‌ها بتوانند محصولات مورد نیاز پزشکی را تولید کنند.

وزیر صمت تصریح کرد: در حال حاضر ۷۰ واحد تولیدی مواد شوینده در کشور فعال است که ۲۵۰ هزار تن ظرفیت تولید دارند. مواد اولیه این محصولات نیز داخلی است و سال گذشته تنها نیمی از آن مصرف شده است، وزارت بهداشت تدبیر کرده که ماسک در اختیار مراکز بهداشتی و درمانگاه‌ها قرار گیرد تا به صورت رایگان توزیع شود، کسانی که مواد شوینده، بهداشتی و ماسک احتکار می‌کنند، در حق مردم خیانت می کنند که با برخوردهای سخت تعزیرات، دادستانی و قوه قضاییه مواجه خواهند شد.

وی از مردم تقاضا کرد که با توجه به "وفور کالا" به مرور تقاضای خود را تامین کنند و افزود: مجوز واردات ماسک نیز صادر شده و هماهنگی‌های لازم با بانک مرکزی نیز برای تامین ارز مورد نیاز آن انجام شده و به بانک مرکزی ابلاغ کردیم که واردات ماسک اولویت اول دریافت ارز است؛ ضمن اینکه در واحدهای بزرگ نیز بازرس مقیم، مستقر شده است.

به گزارش ایسنا رحمانی در پایان اضافه کرد: ذخایر کافی برای شب عید و ماه مبارک رمضان انجام شده است و جای هیچگونه نگرانی نیست، تلاش بانک مرکزی این است که قیمت ارز کاهش یابد. اتفاقات اخیر سبب شده قیمت ارز بالا رود، اما در ماه‌های آینده تلاش بر این است که قیمت کنترل شود؛ بنابراین اگر نرخ ارز پایین نیاید، سازمان حمایت اثر واقعی قیمت ارز را بر قیمت کالاها خواهد پذیرفت.

پایان پیام/

مطالب مشابه