گرما برای حذف ویروس کرونا تا حدی اطمینان‌بخش است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، افشین محمد علیزاده گفت: با توجه به اینکه در رستوران ها و غذاخوری ها، تراکم جمعیت وجود دارد و همچنین تهیه غذا در چند مرحله و توسط چند فرد انجام می شود، احتمال آلودگی بیشتر است و در شرایط اپیدمی بهتر است غذاها در شرایطی تهیه شود که کمتر دست به دست شده و غذاها به شکل پخته شده مصرف شود.

متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مصرف مواد غذایی همچون نان، که احتمال قرار گرفتن آن روی سطوح آلوده بیشتر است، گفت: این موضوع فصل مشترک همه مواد غذایی است، برخی ویروس ها همچون اچ آی وی در محیط از بین می رود به همین خاطر با اطمینان بالا می گوییم که این ویروس قابلیت انتقال از سطوح ندارد، اما ویروسی مثل کرونا می تواند با ضریب بالا و استحکام بیشتری در محیط بماند و این محیط شامل همه محیط ها می شود.

وی افزود: برای مثال اگر دست نانوا آلوده به ویروس باشد و بعد از فرایند پخت دست خود را بدون دستکش به نان بزند طبیعتا احتمال انتقال ویروس افزایش می یابد، چنین نکاتی باید توسط افراد جامعه رعایت شود تا بتوان از انتقال بیماری جلوگیری کرد، رعایت نکات بهداشتی در مراکز توزیع مواد غذایی یک ضرورت است، افراد باید از دست به دست کردن مواد غذایی تا حد امکان پرهیز کنند.

محمدعلیزاده با تاکید بر اهمیت اطمینان از سلامت فردی افرادی که در تهیه و توزیع مواد غذایی نقش دارند اظهار کرد: اگر فردی در خود علائم بیماری مشاهده کرد باید در خانه استراحت کنند، این توصیه ها شامل تمامی مشاغل می شود و با رعایت این نکات می توان به راحتی از انتقال بیماری جلوگیری کرد، مردم نباید در ضدعفونی کردن چنین چیزهایی دچار وسواس شوند، اما افرادی که با مواد غذایی سر و کار دارند باید قبل از دست زدن به مواد حتما دست خود را شست و شو کنند.

متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: در شرایط اپیدمی بیماری مردم باید از حضور در مکان های پرازدحام مانند سینماها، ورزشگاه ها، دانشگاه ها و هرجایی که تراکم وجود دارد خودداری کنند اما هیچ ضرورتی ندارد که از حضور در مکان هایی همچون سوپرمارکت ها وحشت زده شوند.

وی همچنین ایجاد امکانات برای شست و شوی دست و ضدعفونی کردن مکانهایی همچون آموزشگاه های رانندگی، کلاس های آموزش زبان و... را ضروری عنوان کرد و درباره استفاده از اسپرهای ضدعفونی کننده الکل توضیح داد: مهمترین نکته در استفاده از این اسپری ها این است که بعد از استفاده نباید دستها را خشک کنیم، بلکه باید مدتی صبر کنیم تا خشک شود.

به گزارش ایسنا محمدعلیزاده در پایان اضافه کرد: افراد مبتلایی که احتیاج به بستری در بیمارستان ندارند، باید حداقل ۱۴ روز در منزل بمانند و تماس خود با دیگران را محدود کنند، اگر علائم تنفسیشان مشکل پیدا کرد به بیمارستانهای معین مراجعه کنند؛ در غیر این صورت با مصرف مایعات و داروهای ضدتب در منزل منتظر طی شدن بیماری خود بمانند، تنها ۱۰ درصد مبتلایان احتیاج به بستری پیدا می کنند و ۲,۵ درصد این افراد دچار مرگ و میر می شوند و حدود ۹۰ درصد مبتلایان تنها به مراقبت در منزل نیاز دارند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.