نگرانی خاصی بابت ذخایر خون نداریم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بشیر حاجی بیگی با اشاره به وضعیت اهدای خون در کشور، گفت: همه ساله در فصل زمستان و در زمان تعطیلات عید نوروز، مردم اهدای خون را در اولویت های بعدی خود قرار می دهند، اما در همین زمان ها میزان فعالیت بیمارستان ها افزایش می یابد؛ چراکه اعمال جراحی افزایش می یابد.

وی افزود: اکثر بیماران و افرادی که جراحی دارند تمایل دارند که اقدامات درمانی شان تا قبل از تعطیلات عید انجام شود و مرخص شوند. حتی بیماران مزمن که نیازمند تزریق دائم خون و فرآورده های آن هستند، در روزهای پایانی سال خون و پلاکت مورد نیازشان را تزریق می کنند. در عین حال در کشور ما تقریبا ۲۰ درصد خون اهدایی به مصرف مبتلایان به تالاسمی میرسد. بنابراین در کشور مصرف کنندگان دائمی خون را داریم که باید خون و فراورده های خونی مورد نیازشان فراهم شود.

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور ادامه داد: نیاز به خون و فراورده های آن به صورت روزانه است، باید توجه کرد که عمر پلاکت در داخل کیسه خون و خارج از بدن سه روز است و به جز انتقال خون نمی‌توان پلاکت را از جای دیگری تامین کرد. همچنین گلبول قرمز فشرده شده خارج از بدن و درون یخچال تا ۳۵ روز قابل نگهداری است. بنابراین نمی‌توان این فرآورده ها را به مدت طولانی نگهداری کرد و اهدای خون باید به صورت روزانه انجام شود.

به گزارش ایسنا حاجی بیگی در پایان گفت: بنابراین مردم در این روزها اهدای خون را فراموش نکنند. در عین‌حال اهدای خون نباید تحت تاثیر بیماری های فصلی قرار گیرند. البته تنها دغدغه سازمان انتقال خون ایران، تامین خون فرآورده های مورد نیاز بیماران بر روی تخت بیمارستان است. بر همین اساس تلاش می‌کنیم که از طریق شبکه خونرسانی کشور اجازه ندهیم که هیچ استانی دچار کمبود خون شود، طی روزهای گذشته در برخی استان ها با کاهش مراجعه مردم جهت اهدای خون مواجه شدیم، در برخی استان ها هم وضعیت معمولی دارند. نگرانی خاصی بابت ذخایر خون نداریم و شبکه خونرسانی کشور در تامین خون مورد نیاز بیماران فعالیت جدی دارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه