پایداری ویروس کرونا نسبت به دمای محیط تعریف می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مسعود پارسانیا گفت: به نظر می‌رسد که با گرم شدن هوا، ویروس کرونای موجود در محیط تدریجا پایداری خود را از دست داده و از بین می‌رود، به طور کلی، ویروس‌ها در دمای حدود ۲۵ درجه پایداری محدودی دارند و هرچه دما سردتر باشد، پایداری شان بیشتر شده و حتی تا چند روز هم پایدار خواهند ماند.

وی در خصوص اینکه آیا ویروس کرونا که بر روی لباس باشد، می‌تواند به افراد دیگر منتقل شود؟ افزود: این امکان وجود دارد اما امکان انتقال ویروس کرونا از سطح صاف بیشتر از البسه است، این ویروس معمولا در داخل ترشحات تنفسی وجود دارد و بعد از پخش شدن توسط عطسه و سرفه در محیط، در سطوح صاف جذب نشده و مدتی بر روی آن باقی می‌ماند، اما نمی‌توان گفت که ترشحات بر روی لباس، سبب عفونی شدن آن پارچه نمی شود. بخشی از ترشحات به عمق لباس نفوذ پیدا می کند، طبیعا امکان تماس به سطح دست کمتر می باشد، به عبارتی احتمال انتقال ویروس از طریق البسه نسبت به سطوح صاف، بسیار کمتر است.

عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران در خصوص اینکه درمان یافتگان، آیا مجددا در معرض ابتلا قرار می‌گیرند؟ گفت: هرچند پاسخ به این سوال قدری زود است و نمی‌توان اعلام نظر قطعی در مورد آن داشت اما به عنوان یک قاعده کلی در ارتباط با واکنش سیستم ایمنی در برابر عفونت های ویروسی، می توان پیش بینی کرد که افراد برای مدتی در مقابل آن ایمنی خواهند داشت، چون از پیدایش این ویروس حدود دو ماه بیشتر نمی‌گذرد، نمی‌توان در این مورد به طور دقیق اظهار نظر کرد. معمولا فردی که بیماری ویروسی پیدا می کند، یک ایمنی در بدن اش به وجود می‌آید.

پارسانیا گفت: معمولا بعد از ابتلا به عفونت در هر بیماری ویروسی، سیستم ایمنی بدن برای مقابله مجدد، یک خاطره ایمنی در خود باقی می گذارد و این موضوع از چند ماه تا چند سال بر حسب نوع بیماری ویروسی می‌تواند فرد را حفاظت کند، کسانی که دچار عفونت‌های وسیع سیستمیک می‌شوند، معمولا سیستم ایمنی در طول مبارزه با آن ویروس، بیشتر تحریک شده و خاطره ایمنی داوم بیشتری در بدن داشته و فرد را در برابر آن ویروس محافظت می کند، افراد درمان شده بیماری کرونا از یک زمان موقت تا زمان نسبتا طولانی در برابر این ویروس محافظت می‌شوند، البته دادن پاسخ دقیق به این سؤال، نیاز به بررسی های بیشتری دارد.

عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران خاطرنشان کرد: ویروس کرونا خیلی کشنده نیست، امکان شیوع این ویروس در بین افراد خیلی بیشتر از کرونا ویروس‌های عامل سارس و مرس است و اغلب افراد به نوع خفیف آن مبتلا می‌شوند، چراکه اغلب افراد سیستم ایمنی نرمالی دارند، مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا در افراد مبتلا بین ۲ تا ۳ درصد است، عفونت با این ویروس در افراد پرخطر معمولا شدیدتر است و این موضوع به دلیل ضعف سیستم ایمنی یا ضعف شرایط بدنی افراد فوق می‌باشد و توصیه می‌شود این افراد در اماکن عمومی و پرازدحام حضور پیدا نکنند.

وی اظهار کرد: بیشتر کسانی که تاکنون فوت کردند دچار بیماری‌های زمینه‌ای بودند، بررسی آمار بیش از ۲ هزار نفری که بر اثر این بیماری، فوت کردند؛ نشان می‌دهد که آنان عمدتا دارای بیماری زمینه‌ای اولیه بودند و با ابتلا به این بیماری تنفسی جدید، دچار مشکلات شدید شده و جان خود را از دست دادند، بیماران قلبی و عروقی، ریوی مزمن و افراد مبتلا به دیابت و همچنین زنان باردار به عنوان گروه‌های پرخطر، در معرض خطر بیشتر این بیماری قرار دارند، اکثرا کرونا ویروس، بخش فوقانی دستگاه تنفس و حتی در مواردی بخش تحتانی دستگاه تنفس را درگیر می‌کند، اگر سیستم ایمنی بدن این افراد قوی باشد، بیماری کنترل خواهد شد. کرونا ویروس ها معمولا به شکل سرماخوردگی ظاهر می شوند.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه