در ۲۴ روز اخیر به اندازه چند سال مواد ضد عفونی کننده و ماسک خریداری شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کیانوش جهانپور در خصوص علت چالش‌های به وجود آمده برای توزیع مواد بهداشتی گفت: وقتی یک موج ناگهانی، نامتعارف و تقاضای کاذب از هر کالا و سرویس یا خدماتی ایجاد شود، بازار تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در 24 روز اخیر، به اندازه مصرف چند سال مواد ضد عفونی کننده و ماسک عرضه و خریداری شده است. همچنین در این بین، افراد سودجو و منفعت طلب نیز سوداگرانه با موضوع برخورد و اقدام به احتکار، گران فروشی و رفتارهای نابهنجار می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص مسئولیت نظارت بر توزیع مواد بهداشتی و جلوگیری از سودجویی برخی افراد اظهار کرد: اگر محل‌های عرضه در داروخانه‌ها باشد، قاعدتا وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو مسئولیت اصلی را خواهند داشت و در این موارد دستگاه های امنیتی و انتظامی نیز باید ورود کنند، همه ماجرای کمبود ماسک و مواد بهداشتی، سوداگری نیست و بخشی از آن به دلیل خرید گسترده مردم است که امکان جبران آن در مدت کوتاه وجود نداشته است.

وی در خصوص اینکه یکی از دلایل کمبود ماسک، صادرات سه میلیون ماسک به کشور چین بوده است گفت: ظرفیت کامل تولید کشور در ماسک، روزی دو میلیون است و تمام ماسکی که به چین اهدا شد، سه میلیون بوده است و این به اندازه تولید یک روز و نیم کشور بوده است اما، چنان جلوه داده شده است که گویا تمام ماسک تولیدی کشور را به چین ارسال کرده‌ایم، اکنون در آلمان نیز با بحران ماسک رو به رو هستند و ماسک نیز در این کشور سهمیه بندی شده است. یک بخشی از این تقاضایی که ایجاد شد، اضطراب در افکار عمومی است در حالی که ماسک، هیچ تاثیری در افراد سالم برای مقابله با ویروس به ویژه کرونا ندارد.

به گزارش ایسنا جهانپور در پایان از تلاش نظام بهداشت و سلامت کشور برای آگاهی بخشی مردم گفت و اضافه کرد: وزارت بهداشت و دستگاه‌های مربوطه با توجه به اینکه کمیته سلامت تشکیل شده بود، حتی قبل از اینکه ویروس در ایران ردیابی شود، در اغلب رسانه‌ها اعلام کردند که ماسک برای جمعت سالم بی‌فایده است و بارها در این موارد و موارد دیگر آگاهی بخشی کرده‌اند. اما، به هر حال به دلیل ایجاد نگرانی و اضطراب نه تنها در ایران بلکه در کشورهایی مانند آلمان و ایتالیا نیز وضعیت مشابهی حاکم است و تقاضا برای خرید ماسک بسیار افزایش یافته است.

پایان پیام/

مطالب مشابه