مصوبات ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در تهران
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی با اشاره به برگزاری این جلسه، درباره مصوبات آن گفت: با هماهنگی بین استانداری و مجموعه دستگاه‌های بهداشت و درمان مستقر در تهران شاهد انسجام دستگاهی در این امر هستیم و با استمرار این وحدت رویه شاهد پیشرفت در مبارزه و فائق آمدن بر این ویروس خواهیم بود.

وی با اشاره به مصوبات جلسه برگزار شده افزود: هم افزایی و انسجام و گسترش وحدت رویه راهبردی بین کلیه دستگاه‌های اجرایی در مدیریت استان تهران مصوب شد. همچنین کلیه مرخصی‌های مدیران ارشد استان تهران تا اطلاع ثانوی لغو شد. همچنین مصوب شد کلیه دستگاه‌های اجرایی اقدامات به عمل آمده، پیشنهادات و اقدامات فراسو در روزهای آتی را در اسرع وقت به ستاد اعلام کنند که در کنار بخش‌های راهبردی، کلیه ظرفیت سازی فعالیت‌های اجرایی و آتی دستگاه‌های اجرایی تببین و شفاف سازی شود و از هر گونه تداخل ممانعت به عمل آید.

فرمانده مقابله با کرونا در استان تهران ادامه داد: پیشنهاد تعطیلی موقت نماز جمعه کلانشهر تهران و سایر شهرستان‌های تابعه استان تهران، پیشنهاد تعطیلی اماکن زیارتی مشتمل بر بقاع متبرکه و امام زادگان در سطح استان تهران تا اطلاع ثانوی، پیشنهاد تعطیل موقت برگزاری نماز جماعت در مساجد سطح استان تهران، استمرار تعطیلی مدارس و مراکز آموزش عالی در سطح استان تهران با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعطیلی کنسرت‌ها، سینماها، تئاترها، تالارها، سالن های اجتماعات، مکان‌های برگزاری مراسم جشن و تشریفاتی در سطح استان تهران تا اطلاع ثانوی از دیگر مصوبات این ستاد بود.

زالی گفت: هر گونه زمینه تجمع در ابعاد مختلفی که فکر  می‌کنیم منجر به سرایت و گسترش پیشرونده ویروس باشد، پیشنهاد ستاد آن بود که متوقف شود و به حداقل زمان رسانده شود، همچنین در ستاد مصوب شد که کلیه دستگاه‌های اجرایی کارکنان در معرض  خود را شناسایی کنند و با استفاده از آموزش‌های بهداشتی و درمانی به گونه‌ای عمل کنند که این افراد در معرض خطر، کاهش ساعت کاری و یا مرخصی اجباری برایشان تدارک دیده شود. به طور خاص برای جانبازان شیمیایی کارکنان مستقر در تهران نیز کلیه دستگاه‌های اجرایی موظف شدند در قالب مرخصی‌های اجباری اقدام کنند.

وی اظهار کرد: در بحث استفاده از ظرفیت‌های کلیه دستگاه‌های اجرایی برای آموزش همگانی و افزایش ارتقای  سلامت قرار شد کلیه دستگاه‌ها در تهران که خود واجد مجموعه بهداشتی درمانی هستند مانند شهرداری، بانک‌ها، صنعت نفت و تامین اجتماعی و ... مجموعه کلینیک‌ها و خدمات سرپایی  خود و بعضا خدمات درمانی را با تصویب ستاد بحران در اختیار این ستاد قرار دهند تا در زمینه بیماریابی، آموزش همگانی، غربالگری و کاهش بار مراجعات درمانی عمل شود. استاندار تهران تاکید داشتند اقدامات کامل حفاظتی و حمایتی و تشویقی برای پزشکان و کارکنان و افراد دلسوزی که در خط مقدم عرصه بهداشت و درمان فعالیت می‌کنند به طور ویژه دیده شود.

فرمانده مقابله با کرونا در استان تهران ادامه داد: بحث تامین اعتبارات مکفی و مورد لزوم استان تهران و استفاده از مبادی اعتباری  مکفی برای مالی نوینی که متوجه استان تهران است نیز مورد توجه قرار گرفت، پیشنهاد دیگر این ستاد آن بود که قوه قضاییه در مورد زندانیانی که در استان تهران هستند با غربالگری و طبقه‌بندی که در مورد جرم‌های کیفری انجام می‌دهند، به شرط صدور گواهی صحت توسط مبادی بهداشت و درمان درون زندان‌ها، اجازه مرخصی به زندانیان داده شود تا بار قابل توجهی از این تجمعات کم شود.

زالی در خصوص پادگان‌ها گفت: خوشبختانه اقدامات خیلی خوبی توسط واحدهای نظامی در سطح تهران انجام شده است. در مورد پادگان‌ها که محل تجمع است تاکید بر ارایه خدمات پیشگیرانه و بهداشتی و حفاظتی به خصوص در خصوص تنظیف پتوها و ملحفه‌ها و به خصوص بهداشت فردی سربازان است که باید انجام شود.

وی تاکید کرد: این ویروس رفتار ناشناخته و پیچیده‌ای دارد؛ ویروس چموشی است که فقط با آموزش و رفتار انسانی می‌توان حلقه و سیکل آن را متوقف کرد. بنابراین توصیه اکید ما آن است که مردم به بهداشت فردی خود توجه کنند و واقعا از ترددهای غیرضرور اجتناب شود. اگر امروز برای سلامتی مردم تعطیلی برخی از مدارس و آموزش عالی را می‌دهیم، برای این است که مردم در منزل بمانند. این ویروس در ترددهای سفر و در برودت امکان بقای بیشتری دارد و بنابراین احتمال آسیب‌پذیری برای افرادی که مسافرت را به عنوان گزینه تعطیلات استفاده می‌کنند، وجود دارد.

در ادامه محسنی بندپی  استاندار تهران نیز با اشاره به این جلسه دو ساعت و نیمه گفت: با توجه به اهمیت موضوع کرونا و حساس بودن کلانشهر تهران و استان تهران در رابطه با برخورد همه جانبه در ابعاد پیشگیرانه، غربالگری، شناسایی، درمان، آموزش و اطلاع‌رسانی به شهروندان، جلسه فوق‌العاده‌ای امروز در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تشکیل شد.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: کلیات این جلسه آن بود که از همه ظرفیت‌های بین بخشی برای مبارزه با این ویروس استفاده شود و انسجام بخشی خوبی در این زمینه داشته باشیم تا به این ترتیب بتوانیم در ابعاد مختلف مبارزه همه جانبه با این ویروس که  تقریبا شیوعش از حالت نرمال بیشتر است را در استان تهران شاهد باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه